Paní Kateřina pracovala dvacet let v úvěrovém oddělení jedné velké banky a byl to pro ni velký šok, když o práci přišla. Do kurzu pro nezaměstnané šla s nedůvěrou. „Co mě tam mohou ještě naučit?“ myslela si. Její pasivní přístup se ale zanedlouho změnil. V kurzu získala obrovskou motivaci. Hltala všechny informace a připravovala se i na podnikání. Zpočátku sice hledala jen ve svém oboru. Ale lektoři v kurzu ji přesvědčili, ať se orientuje někde jinde, kde má větší šanci. Nakonec začala pracovat v cestovním ruchu, dělá provozní a ekonomku v hotelu.

Lidé, kteří přijdou o práci, mají při své smůle na druhé straně i trochu štěstí. Pokud se chtějí něco nového naučit, mohou se hlásit do kurzů, které organizují úřady práce, ale i různé soukromé společnosti. Jsou často zadarmo a nabízejí více bonusů, než jen doplnění vzdělání. Jeden z těch, které se právě rozjíždějí, pořádá Institut komunitního rozvoje. Spolupracuje při něm s občanským sdružením Edukana a Střední ekonomickou školou ve Studénce. Už teď se do něj mohou začít lidé bez práce hlásit. Samotné vzdělávací kurzy začnou od února příštího roku. Mezitím zájemci absolvují motivační pohovory a také osobnostní diagnostiku.

Projekt, který je financován z prostředků Evropské unie i státního rozpočtu, se zaměřuje na kurzy v oblasti informačních technologií, na účetnictví a další ekonomické dovednosti, ale i na odbornou praxi, zdokonalení komunikačních schopností a jednání se zaměstnavateli. Účastníci kurzu například nacvičují nejen osobní, ale i telefonický rozhovor s potenciálním zaměstnavatelem. A nejde přitom jen o obsah hovoru.

„Na hlase je poznat, když se volající do telefonu usmívá. Jeho hlas je hned příjemnější,“ říká vedoucí projektu Dana Diváková z Institutu komunitního rozvoje. Vzdělávací kurzy organizují už od roku 2001. „Díky tomu máme dostatek informací o potřebách cílových skupin. Známe jak jejich potřeby vzdělávání, tak překážky, které je omezují. Tou nejčastější bývá ztráta profesních návyků a ztráta sebedůvěry,“ vyjmenovala Diváková s tím, že účast v projektu má lidem pocit sebevědomí dodat. „Aby za zaměstnavatelem nepřicházeli se skloněnou hlavou, ale jako plnohodnotní partneři,“ popsala Diváková.

Organizátoři podobný projekt nedělají poprvé, a tak vědí, jak je sebedůvěra při získávání nového zaměstnání důležitá.

„Jednou jsme měli v kurzu sekretářku. Měla jeden velký handicap, a to svou postavu. Uvědomila jsem si, že v konkurenci sekretářek by se dlouho neudržela a jak by jí pomohlo vzdělání. Ta paní na sobě začala tak pracovat, že posléze vystudovala vysokou školu a teď působí jako personalistka v jednom velkém podniku,“ říká Jarmila Kolatová z občanského sdružení Edukana.

Nového projektu s názvem Kompetenční model se může zúčastnit minimálně dvě stě lidí, především žen. Zaměřen je na ty, které byly několik let doma na rodičovské dovolené. Za účast v projektu nejenže neplatí, ale aby si mohly vzdělávání dovolit z časových důvodů, nabízejí organizátoři po dobu výuky i hlídání dětí.

Projekt je určen i lidem v předdůchodovém věku. Bližší informace se lidé dozvědí na www.ikor.cz.