„V minulých letech jsme v létě zaznamenávali úbytek klientů. Letos je tomu jinak. Lidé se naučili naše služby využívat, a to nezávisle na tom, jaké je právě roční období,“ sdělil Antonín Plachý, ředitel azylového domu Armády spásy v Ostravě.

Ostravský region patří již tradičně mezi ty s nejvyšší nezaměstnaností v republice. Počet lidí, kteří ztratili zaměstnání, se s příchodem ekonomické krize ještě zvýšil. Přibývá tak lidí, kteří vedle práce přišli i o střechu nad hlavou. Na ulici se často ocitají také matky s malými dětmi. Ani zařízení poskytující azyl těmto často velmi zoufalým ženám nezaznamenávají v těchto měsících sníženou poptávku po svých službách. „Situace je pro nás stejná jako v kterémkoli jiném období v roce. Těžko si dokážu představit maminku s dítětem, jak složí hlavu někde na lavičce v parku. Pokud je zodpovědná, raději přijde k nám,“ řekla vedoucí azylového domu Debora pro matky s dětmi Anita Bočková.

V bohumínském charitním domě svatého Františka snižují naopak v letních měsících kapacity lůžek. „V zimě máme vyšší návštěvnost. I nyní jsou však naše kapacity zcela naplněny, nemáme žádné volné místo,“ potvrdil Jiří Linart, vedoucí charitního domu.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ