Podle Ericha Pazdziora ze Zdravotního ústavu v Ostravě se však lidé komáří kalamity bát nemusí. Odborníci neustále monitorují líhniště těchto takzvaných trapičů a zkoumají počet larev na metr čtvereční. Počítá se také počet dospělých samiček, který proletí určenou oblastí. V těch nejhůře postižených místech to může být až tři sta za minutu. Pazdziora také uvedl, že za čtyřicet let praxe jej komáři překvapili až letos.

„Měl jsem velmi dobře zmapováno, kde se vyskytují. Letos mě ale převezli. Líhniště se vyskytovala i na místech, kde obvykle nebývají, například v Šenově,“ řekl. V některých oblastech, především kolem Nového Jičína, bylo nutno aplikovat speciální postřiky proti těmto škůdcům. Šlo o to, aby se vyhubily samičky komárů dříve, než stačí naklást vajíčka. V mnohých oblastech postižených povodněmi spolupracuje Zdravotní ústav také s krajskými úřady a starosty jednotlivých obcí. Občanům jsou k dispozici repelenty, které by je měly před náporem komárů chránit.

Nejvíce zastoupenými druhy jsou u nás Aedes stiticus - komár lesní a Aedes vexans - komár luční. Nejsou však tak neškodní, jak vypadají. Někteří z nich mohou přenášet virus, jehož příznaky jsou podobné chřipce.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ