Na středeční tiskové konferenci věnované auditu hospodaření a dalším plánům společnosti Sareza to odtajnil její šéf Jaroslav Kovář.

„Chceme lidem v Ostravě nabídnout nové atrakce, aby za nimi nemuseli jezdit do okolních měst,“ vysvětlil Kovář a neopomněl připomenout, že zajímavá vodní lákadla jsou nyní i v čerstvě rekonstruovaném areálu Vodního světa neboli takzvané Čapkárny.

Zmiňované kontroly hospodaření Sarezy pak poukázaly podle Valdemara Linka z auditorské společnosti Nexia Prague zejména na množství nevýhodných smluv uzavřených v minulosti. Například Hokejový klub Sareza, dnešní VOKD, dříve platil za pronájem porubského zimního stadionu částku sto tisíc korun ročně oproti současným dvěma a půl milionům, které jsou považovány za optimální.

Změny ve vedení městské společnosti a další úzká spolupráce s auditory tedy začínají přinášet ovoce. Dokazuje to i skutečnost, že předem odhadovaná ztráta pro loňský rok ve výši dvaasedmdesát milionů korun byla nakonec o deset milionů nižší.

„Podařilo se rozjet důležité změny. Sareza ale bude vždy ve ztrátě, protože náklady na provoz jejich zařízení jsou vysoké. Pokud má být vstupné pro obyvatele Ostravy do jednotlivých zařízení přístupné, musí ji město dotovat,“ vysvětlil ještě Linek s tím, že zisk dokáže z portfolia Sarezy tvořit jen porubský hotel a také některé speciálně pořádané akce.

Podle primátora Ostravy Petra Kajnara se audity prováděly a budou nadále provádět i v dalších společnostech patřících městu. „Jejich výsledky by mohly přinést městu celkovou úsporu kolem sto milionů korun ročně,“ poznamenal závěrem Kajnar.