Ochránci zákona v uniformách se objevili v areálu Vodní svět v centru Ostravy a na letním koupaliště v Ostravě-Porubě.

„Návštěvníkům koupališť jsme zásady bezpečného chování připomenuli také na zvláštních letácích připravených speciálně pro tuto akci. Jejich pozornost jsme se pokusili upoutat například tvrzením: Máš-li věci bez dozoru, zloděj už je na obzoru nebo Koupaliště plné lidí, mezi nimi zloděj slídí. Humorné pojetí se ukázalo účinným i v minulosti, například u projektu „Vem si mě“, zaměřeného na krádeže věcí z vozidel. Vtipná forma upoutá pozornost lidí častěji než pouhé opakování nezáživných tvrzení,“ vysvětlila mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková s tím, že ostravští policisté zatím na koupalištích evidují patnáct krádeží.

Žena přišla hned o tři mobily najednou

„Namátkou lze uvést několik případů – během pouhých patnácti minut došlo tento týden v úterý v areálu letního koupaliště ke krádeži igelitové tašky s věcmi za zhruba 5550 korun. Tašku odložila pětačtyřicetiletá majitelka do trávy a šla plavat. Spolu s taškou zmizely dokonce tři mobilní telefony, peněženka, doklady a oblečení. Na stejném místě u skokanského můstku nechal batoh s věcmi také čtyřicetiletý muž. V odloženém zavazadle byly opět rovnou dva mobilní telefony, oblečení. Škoda na majetku je předběžně stanovena na 3700 korun. Bez kabelky, tašky, platební karty, mobilního telefonu, hodinek, peněz, dokladů, stravenek, kosmetiky i dalších věcí za šest tisíc korun odcházela z koupaliště i třiačtyřicetiletá žena. Své věci ukryla pod ručník a odešla,“ řekla Holčáková, která zdůraznila, že porubští policisté na koupališti hlídkují každý den.

„Není však reálné uhlídat bez dozoru odložené věci stovek návštěvníků. Navíc značný počet lidí zamíří na koupaliště s cennostmi, několika mobilními telefony i platebními kartami s uvedeným PIN. V lepším případě není PIN poznamenán na kartě, ale ,bezpečně´ uložen v paměti mobilního telefonu nebo na lístečku v peněžence, kterou pachatel odnáší i s platební kartou. Výjimkou nejsou ani různé šperky či elektronika zůstávající na dece bez dohledu majitele,“ doplnila Holčáková, podle které stačí zlodějům chvilka k tomu, aby věci vzali.

Typický úkryt: pravá bota

„Tito specialisté stejně jako policisté vědí, že nejčastějším místem, které návštěvníci využívají k ukrytí cenností, je pravá bota. Nenechavci pak stačí obejít a prohledat několik bot a bez kořisti neodcházejí. Oblíbeným, a proto všem pachatelům známým způsobem, je také ukrytí cenností pod deku, ručník či ošacení,“ uvedla Holčáková, podle které provozovatelům koupališť není situace lhostejná.

„V mnohých objektech jsou zřízeny speciální schránky k uložení cenných předmětů. Uschování věcí za desítky tisíc v šatní skříňce, v horším případě jejich ponechání volně odložené bez dozoru a pod dekou je značným rizikem,“ uvedla Holčáková s tím, že i samotní provozovatelé koupališť se snaží návštěvníky před zloději varovat. „Například na letním koupališti dokonce dvakrát za hodinu upozorňují hlášením na vhodnost uložení cenností do bezpečnostních schránek,“ uzavřela Holčáková.