Noční bruslení bude modro-bílé

Ostrava/ Ženy v bílém, muži v modrém. To je doporučený oděv na noční bruslařskou jízdu centrem Ostravy, která se uskuteční v sobotu jako náhrada za projížďku, již uplynulý víkend překazilo špatné počasí. „Výjezd bude opět z Prokešova náměstí před ostravskou Novou radnicí ve 20.30 hodin. Pojede se mimo jiné po ulicích Muglinovské, Bohumínské či Sokolské. Přijďte se aktivně pobavit jízdou nočním městem na osmi kolečkách,“ láká Tomáš Lokša, jeden z organizátorů akce z Hepa in-line school Ostrava. (map)


Sochaři a hudebníci se sjedou do Nové Bělé

Ostrava/ Koncert pro hudbu a dřevo pod otevřeným nebem. To je název akce, která v sobotu odstartuje v ostravském obvodu Nová Bělá. Čtrnáctidenního „rubání“ do dřeva se zúčastní ostravský sochař Jaroslav Slavík, Tomáš Dostál Bosambo z Prahy a domácí Jiří Vyvial. Akce vyvrcholí 14. srpna, kdy bude na programu nejen představení vytvořených dřevěných soch, ale od 19 hodin také koncert operních árií a duetů. V jeho rámci vystoupí sopranistka Jana Doležílková, mezzosopranistka Eliška Weisová a tenor Mário Zhang. Akci bude moderovat první vicemiss ČR 2008 Zuzana Putnářová. Sochařské sympozium bude navíc po celou dobu svého trvání otevřeno všem milovníkům vůně dřeva a práce s ním. (map)


Každou sobotu probíhají v ostravské zoo noční prohlídky

Ostrava/ Několik novinek připravila ostravská zoologická zahrada na prázdninové měsíce. Každou sobotu probíhají večerní prohlídky po zoo s průvodcem. „Během nich mohou návštěvníci pozorovat chování zvířat, které je navečer jiné než během dne – zejména zvířata soumračná a noční bývají v tuto dobu daleko aktivnější. Procházky také umožní slyšet nejrůznější zvuky, ať už chovaných zvířat, tak i divoce žijících obyvatel areálu zoo,“ doplnila Šárka Bartáková z ostravské zoo.
Procházka začíná ve 20 hodin a trvá asi dvě hodiny. Dospělí návštěvníci zaplatí běžné vstupné - tedy 80 korun a děti 50 korun. Ty navíc musejí přijít pouze v doprovodu dospělé osoby. Kapacita je omezená, zájemci by si proto měli svoji účast telefonicky zarezervovat na telefonním čísle 596 241 269. (mrš)


Hasiči změří síly v požárním útoku

Sbor dobrovolných hasičů v Pustkovci pořádá v sobotu na zdejším fotbalovém hřišti hasičskou soutěž v požárním útoku zařazenou do nejprestižnější extraligy ČR v požárním útoku a do Moravskoslezského poháru v požárním útoku. Začátek
je v 11 hodin. Podle organizátorů se zde sejdou nejlepší družstva mužů a žen z celé republiky v této sportovní disciplíně. (mrš)


Hostem Jičínfestu je sexrockový Lord Bishop

Nový Jičín/ Oblíbený novojičínský festival místních kapel Jičínfest 2008 je tady. Také letos jeho organizátoři pozvali i jednoho známého hosta. „Udělali jsme s tím dobrou zkušenost, je to zpestření a zároveň i tahák pro lidi,“ vysvětlil tradici Jiří Macíček z pořadatelského Městského kulturního střediska v Novém Jičíně. Zároveň platí, že protože je Jičínfest spíše rockovou akcí, jsou i z tohoto žánru vybíráni hosté.
Původně padla volba na kapelu Post-it, která měla vystoupit už loni, na poslední chvíli ale organizátoři udělali změnu. „Nakonec do Nového Jičína přijede jako hlavní host neortodoxní Američan a představitel sexrocku Lord Bishop Rock,“ prozradil Macíček. Král sex rocku z USA burcuje fanoušky na světové hudební scéně již od roku 1999. Jeho hudba je pekelně dobrý útok na vaše smysly – atmosféra jako za Hendrixe, energie Nirvany a humpr Zappy. Jeho live vystoupení jsou vždy nezapomenutelným hudebním zážitkem.
A kdo na Skalkách ještě zahraje? Například Regibra, Once’s, El J.O.C., Porta Inferi, Be Fading Fast a Slow Pension. Festival Jičínfest 2009 se koná v amfiteátru na Skalkách v pátek od 18 hodin. Vstup je zdarma, doprovodný program zahrnuje i freestylové exhibice či tetování. (mer)


Happy Festival láká i letos na to nejlepší napříč žánry

Čeladná/ Multižánrový hudební Happy Festival začal ve v Čeladné a potrvá ještě dnes a zítra. I letos kladli organizátoři důraz především na kvalitu a různorodost účinkujících. Návštěvníci se proto mohou těšit na špičky českého šansonu, jazzu, rocku a dalších hudebních žánrů. „Cílem Happy Festivalu je seznámit návštěvníky s přední českou hudební scénou, kterou běžně neslýcháme z rádií, ale je naopak potřeba se za ní vypravit do klubů. Na své si zde proto přijdou zejména vyznavači kvalitní hudby všech generací,“ upřesnil producent festivalu Petr Baránek.
Letošní Happy Festival probíhá v areálu léčebného domu Polárka Beskydského rehabilitačního centra. Pro návštěvníky je na místě připraven i bohatý doprovodný program a stanové městečko.
Páteční (31. července) festivalový den zahájí houslové duo absolventek ostravské konzervatoře Femme 2 Fatale, které na scéně vystřídá host ze Slovenska – nový objev šansonu – Szidi Tobiasz. Večer uzavře swingový král Vladimír Kerndl.
Poslední den festivalu – sobota 1. srpna – bude ve znamení královny jazzu Jany Koubkové. Dále vystoupí Pražský Výběr II. vedený Michaelem Kocábem a závěr festivalu bude patřit kantátě Carmina Burana v podání Filharmonie Hradec Králové. (mrš)


Jako Za Mlada ve Slatině u Bílovce

Slatina/ Recesistická akce s názvem Televize Jako Za Mlada se uskuteční v sobotu od 14 hodin ve Slatině u Bílovce na Novojičínsku. Podle organizátorů se jedná o jednu z největších recesistických akci v kraji a návštěvníci se mohou těšit na nové ale i profláknuté televizní pořady, pohádkové zprávy a zvláštní hudební pořad v podání místního recesistického spolku. Odpoledne okoření svým programem pro děti i dospělé Michal Nesvadba s tím nejlepším z Kouzelné školky. Večer vystoupí Václav Neckář se skupinou Bacily, místní recesistická formace The C.I.P. představí své hity nového hudebního směru „agro-pop“. Akci ukončí diskotéka ve speciálním tanečním stanu. Na akci nebude chybět dětský koutek, ohňostroj, medovina a skvělá atmosféra. (mrš)


V Bukovci vytáhnou kosy

Bukovec/ Regionální přebor v ručním kosení s mezinárodní účastí je připraven na sobotu v Bukovci na Frýdecko–Místecku. Zápis soutěžících je v sedm hodin ráno, soutěž odstartuje o hodinu později. Návštěvníkům bude hrát hudba Tři promile, k občerstvení se budou podávat domácí koláče a grilované speciality. (mach)


Gipsy Werk zahrají na náměstí

Karviná/ Nadcházející neděle bude v rámci Karvinského hudebního léta patřit romské kapele Gipsy Werk. Koncert se uskuteční na Masarykově náměstí od 16 hodin. Styl této kapely vychází ze základů latinskoamerických rytmů a jazzu. (toj)


Obří modely budou opět k vidění ve Frýdku–Místku

Frýdek-Místek/ Pobeskydský aviatický klub Frýdek-Místek pořádá o nadcházejícím víkendu již 9. ročník Setkání obřích modelů ve Frýdku-Místku. Akce se uskuteční v sobotu a v neděli na letišti Místek–Bahno. Začátek akce je zítra v 9.30 hodin a létat se bude až do 18. hodiny. V neděli se začíná opět v 9.30 hodin a setkání bude ukončeno ve 14 hodin vyhodnocením nejlepších modelářských ukázek. Na letiště v Místku-Bahně se sjede více než šest desítek modelářů z celé republiky, nebudou chybět ani Slováci a Poláci se svými obřími modely letadel – tedy letadly s motorem o objemu nejméně 10 ccm, u větroňů pak musí být rozpětí křídel více než 3,5 metru.
Po oba letové dny budou všechny modely vystaveny na stojánce modelářské plochy, označeny visačkami, z nichž se návštěvníci akce dozvědí podrobnosti o modelu, jeho skutečné předloze i autorovi. Opět tak bude probíhat anketa o nejzajímavější model a nejatraktivnější ukázku. (mach)


Po Ostravě bude jezdit historický trolejbus

Dopravní podnik Ostrava nabízí o prázdninách jízdy historickým trolejbusem. Tuto možnost budou mít zájemci zítra. Trasa povede od hlavního nádraží přes most Miloše Sýkory až k ostravské zoologické zahradě a zpět. První spoj odjíždí od hlavního nádraží dvacet minut po deváté, poté každou další hodinu. Poslední vyjede na trasu dvacet minut po šestnácté hodině. Jízdné je 16 korun pro dospělého, děti zaplatí polovinu. Stejná akce se uskuteční ještě v sobotu 15. srpna. (mrš)


Noční prohlídka Dolu Michal

Ostrava/ O prázdninách budou probíhat noční prohlídky povrchových částí národní kulturní památky Dolu Michal v Ostravě-Michálkovicích. Konat se budou v červenci a v srpnu pravidelně vždy v pátek od 21 hodin. Každý návštěvník dostane v lampovně dolu originální hornickou lampu a s ní pak bude pokračovat po stopách horníků. Na prohlídky by se měli zájemci předem objednat a rezervovat si místo. Přihlásit se musí alespoň pět návštěvníků, a to na telefonech 596 231 160 nebo 731 425 545, psát lze na dulmichal@ostrava.npu.cz. Informace lze najít na www.dul-michal.cz. (mrš)