Nápor čtenářů zažívá v prázdninových měsících Knihovna města Ostravy (KMO). Přestože teploty stoupají ke tropickým třicítkám, návštěvnost je stále vysoká. „Lidé bez nás nejspíš nemohou vydržet ani v létě. Zájem o naše služby je i ve dnech, kdy je opravdu velmi horko,“ potvrdila ředitelka KMO Miroslava Sabelová.

Čtení je pro mnohé lidi jednou z odpočinkových činností, kterou si zpříjemňují chvíle volna. „Půjčuji si knihy na dovolenou, abych se nenudil. Převážně čtu časopisy, abych měl přehled o tom, co se zrovna ve světě děje,“ řekl Jan Keller, jeden z návštěvníků knihovny. „V létě se sem chodím odpočinout, je tu příjemně, sednu si do křesla a čtu si,“ umíval se muž.

Do knihoven chodí v průběhu prázdnin častěji i studenti. Půjčují si povinnou literaturu a snaží se dohnat to, co v průběhu školního roku nestihli. „Když je školní rok, mám toho hodně. Nestíhám to, co bych měla, natož si ještě číst nějakou povinnou literaturu. Doháním to o prázdninách na koupáku,“ svěřila se sedmnáctiletá Martina Konečná.

Podle Martiny Bartůňkové, jedné z knihovnic, využívají lidé v létě více služeb nabízejících prodlužování výpujční doby po internetu nebo telefonicky. Mohou si tak ušetřit cestu do knihovny. „Nechce se mi sem chodit, když potřebuji prodloužit dobu, na kterou mám knihu vypůjčenou. Raději napíšu email, což pro mě není problém,“ poznamenal Martin Pokorný z Ostravy-Hrabůvky.

Podle letní návštěvnosti to tedy vypadá, že by KMO mohla mít jen samé důvody ke spokojenosti. I na jejich šestadvacet poboček ale doléhá mrak celosvětové hospodářské krize. „Snažíme se hledat taková úsporná opatření, která se nedotknou našich klientů. Vyhýbáme se tomu, aby se šetřilo na nákupu knih. Hůře na tom podle mého názoru budeme až příští rok,“ nastínila závěrem Sabelová.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ