Začátku změn k lepšímu by se Ostravané mohli dočkat už brzy. Radnice obvodu Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP) spolu s architekty Radimem Václavíkem, Lubomírem Rychtárem či předním českým sochařem Kurtem Gebauerem totiž připravila záměr rozsáhlé revitalizace parku.

„Investiční záměr je aktualizací původní studie architekta Rychtára z devadesátých let minulého století. Týká se především jižní a severní části Komenského sadů, částečně i centrální oblasti. Zároveň navazuje na městský projekt humanizace řeky Ostravice,“ přiblížila Deníku Ludmila Kadrnková, vedoucí kanceláře starosty MOaP.

Základní idea proměny se podle ní nese v duchu „lidového parku“ Kurta Gebauera, jenž bude sloužit k odpočinku, relaxaci, zábavě a bude také místem setkávání. Vzniknout by v jejím rámci měly mimo jiné nové vodní prvky či promenáda.

Prvním krokem k realizaci bude zadání projektové dokumentace prostřednictvím veřejné zakázky. Určitý čas si pak vyžádá samotné zpracování projektu.

Co si myslíte o nutnosti přebudovat Komenského sady? Těšíte se na jejich novou podobu? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

„Jedná se o rozsáhlý a realizačně náročný projekt, který řeší budoucnost Komenského sadů na mnoho let a bude uskutečňován po etapách. Věříme, že první z nich by mohla být zahájena už v příštím roce,“ uvedla dále Kadrnková s tím, že předpokládaná výše investice se pohybuje mezi dvěma až třemi sty miliony korun.

„Cesty pro bruslaře jsou špatné – hrbolaté a popraskané. Chtělo by to i rozšířit atrakce pro děti do dalších míst, protože Dětský svět kapacitně nestačí. V zadní části by mělo také určitě vzniknout nějaké občerstvení, toho je tady málo. Jinak je ale v parku moc prima,“ zhodnotila současnou situaci v Komenského sadech Veronika Rozecerová, jedna z jeho pravidelných návštěvnic.

Obdobně by park vylepšovala i Dagmar Žitníková, které v něm tráví čas při procházkách s kočárkem. „Líbí se mi tady, ale uvítala bych více vyžití pro děti, lezeckou stěnu a další outdoorové aktivity pro větší, a taky třeba cvičák pro psy. Jako nedořešenou pak vnímám i cyklostezku v sadech, která vede odnikud nikam,“ poznamenala.

Obě zmiňované návštěvnice i další Ostravané, kteří si Komenského sady oblíbili, budou mít možnost seznámit se s aktuálním investičním záměrem radnice centrálního obvodu na veřejné prezentaci. Ta by se měla uskutečnit na přelomu srpna a září.