Kvůli teplému počasí je ve Vítkovické nemocnici, která je členem skupiny Agel, zcela zaplněno plicní oddělení, kde jsou v těchto dnech léčeni lidé trpící dušností, kardiaci a lidé s obstrukční plicní nemocí, která postihuje především kuřáky či horníky.

„Interní oddělení zaznamenalo zvýšený počet pacientů, především starších osob, kteří jsou méně mobilní a nemají přímou péči rodiny,jež by hlídala příjem tekutin svého seniora. Čím více přidružených chorob jako je cukrovka, choroby srdce, onemocnění ledvin, tím je senior rizikovější,“ varuje lékařka interního oddělení Martina Hrošová. V nemocnici rovněž zaznamenali nárůst počtu pacientů s cévními mozkovými příhodami, které jsou způsobené nejčastěji nedostatečným příjmem tekutin při vysokých teplotách.

Ochlazení a déšť náchylným lidem prospějí

Úlevu přineslo lidem, kteří špatně snášejí velká horka, ažúterní počasí, kdy se teploty pohybovaly kolem dvaceti stupňů.Ve středumá být počasí podobné, místy se čekají přeháňky nebo déšť. „Ke konci týdne to vypadá, že by teploty mohly postupně stoupnout,“ podotkl ostravský meteorolog Roman Volný s tím, že ve čtvrtek a v pátek by mělo ubývat oblačnosti a teploty by měly dosáhnout až 28 stupňů Celsia. I víkend by měly doprovázet letní teploty, které by ale neměly překročit tropickou třicítku.

Lékaři doporučují, aby lidé v horkých dnech kolem poledne omezili pobyt na slunci i aktivity vyžadující nadměrnou fyzickou zátěž. Nezbytná je také pokrývka hlavy a sluneční brýle s UV filtrem. Ve vedrech lidské tělo spotřebuje více vody, proto by dospělý člověk měl vypít denně nejméně tři litry tekutiny – nejlépe vody.