Stovky věřících z Ostravy se chystají na setkání s papežem Benediktem XVI., které se uskuteční na konci září v Brně. Každý, kdo se chce zúčastnit mše, již bude papež sloužit na letišti v Tuřanech, by se měl ale napřed zaregistrovat. „Místenky si mohou lidé objednávat přes své faráře, kteří pak počet zájemců nahlásí na příslušná biskupství. Je to zcela zdarma,“ sdělil Pavel Siuda, mluvčí ostravsko-opavské diecéze.

Místenky slouží k tomu, aby se na místě zabránilo kolapsu. „Je důležité vědět, kolik lidí se akce zúčastní. Podle toho se pak areál rozdělí na jednotlivé sektory. Stejné to bylo například i při návštěvě papeže v Polsku,“ upřesnil Siuda.

Rezervovat si místa musejí i ti, kteří se rozhodnou na mši vypravit vlastním autem. Je třeba přesně vědět, kdy a jak se který sektor zaplní.
Podle kněze Josefa Gazdy z porubské farnosti se prozatím přihlásilo sto padesát lidí. „Registrace končí v pátek. Lidé se však stále hlásí, takže počítám, že jich ještě přibude. Rozhodli jsme se, že pojedeme všichni společně vlakem,“ uvedl Gazda. Vlakové spoje do Brna budou v době návštěvy papeže posíleny.

Ani ti, kteří se nestihnou do konce týdne zaregistrovat, však nemusejí zoufat. Místenku si mohou zakoupit i přímo na místě. Sledovat mši ale budou moci pouze ze vzdálenějších sektorů. Přesto se i oni papeže dočkají. V celém areálu bude během programu umístěno několik velkoplošných televizních obrazovek a Svatý otec také zřejmě bude projíždět celým areálem v papamobilu.

Papež Benedikt XVI. stráví v České republice celkem tři dny. Bohoslužbu na brněnském letišti Tuřany bude sloužit v neděli 27. září v 10 hodin.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ