Některé snoubenecké páry volí netradiční svatební oděv a jiné zase netradiční místo k uzavření sňatku.

Petr Mihálik, místostarosta porubského obvodu, oddává novomanžele už sedmým rokem. „V paměti mi za tu dobu utkvěla celá řada svateb. Pamatuji si třeba mladý pár a jejich svědky, kteří si na radnici pravděpodobně odskočili cestou na koupaliště. Na sobě měli pod letním oblečením plavky, na zádech batůžky. Vypadalo to, že neberou manželství jako rituál a zásadní krok do společného života, ale pouze jako běžnou epizodu, která po chvíli pokračuje plaváním a vychlazeným pivem na koupališti, “ dodal Mihálik.

Na začátku července například dorazil do obřadní síně porubské radnice svatební pár na opentleném tandemu, se stylovým slunečníkem a ženichem v cylindru.
„Tandem v dopravě, tandem i v životě,“ usmívali se novomanželé. Po obřadu nasedli na své kolo pro dva a s úsměvem na rtech se vydali na první novomanželskou cestu životem.

Mladým lidem stále častěji připadá svatba v kostele či na radnici příliš tradiční nebo až nudná, a proto vymýšlejí nejrůznější způsoby, jak tento jedinečný den ještě ozvláštnit. Nejextrémnější verzí pak může být sňatek uzavřený při skoku z letadla v oblacích.

Pro takto netradiční svatbu stačí zaplatit správní poplatek ve výši jednoho tisíce korun a pak už můžete vyrazit se svým oddávajícím kamkoliv v rámci jeho obvodu. Určit, čí obvod vlastně je, bývá ale docela „oříšek“, například když mají snoubenci zájem o svatbu při seskoku z letadla.

„Jen přemluvit oddávajícího k takovémuto druhu svatby nebude jednoduché. Já sama bych asi neváhala říci ne,“ smála se oddávající ostravského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Jana Stančíková. „Matriční úřad poté novomanžele zapíše do matriky v místě jejich dopadu. Ale vážně. U nás není příliš velký zájem o až takto bizarní svatby. Nejčastěji se mladí lidé ptají na sňatky v zahradách nebo restauracích. Velký zájem je také o svatby na Vyhlídkové věži Nové radnice,“ dodala Stančíková. Černá louka a Komenského sady jsou dalšími oblíbenými destinacemi ženitbychtivých mladých.

V Porubě se svatby konají nejčastěji v místní obřadní síni nebo v romantickém Porubském zámečku.

„Nejzvláštnější sňatek jsme oddávali asi v čajovně. Všechno to přítmí a vůně… Rozhodně to byl zajímavý zážitek,“ vzpomínala tisková mluvčí matriky obvodního úřadu v Ostravě–Porubě Jana Končítková.

Oddávající všech ostravských obvodů ale jedním dechem dodávají, že celkový počet svateb, ať už tradičních nebo ne, klesá. Mladí lidé nevidí důvod k tomu se brát, a raději spolu žijí takzvaně „na hromádce“. Instituce manželství jim připadá zastaralá a mnohdy i zbytečná. Potvrzuje to i názor čtyřiadvacetileté Elišky Holoubkové z Ostravy–Poruby. „Svatba na nějakém zvláštním místě je určitě zajímavý nápad a celý obřad to určitě ozvláštní, ale já osobně si nejsem jistá, jestli o ni někdy budu mít zájem. Vdávat se zatím rozhodně nechci,“ řekla Holoubková.

LENKA ZÁTHURECKÁ