Do konání tradičních Dnů NATO v Ostravě zbývá ještě hodně času, přesto už nyní začínají mít organizátoři pomalu jasno ohledně programu. Svoji účast potvrdil Typhoon Display Team britského královského letectva. Mělo by se jednat o jeden z vrcholů letošního ročníku Dnů NATO v Ostravě a středoevropskou premiéru. Organizátorům potvrdili letovou ukázku nejmodernějšího evropského bojového letounu Eurofighter Typhoon na ostravské akci z RAF Cranwell, kde sídlí velitelství rozhodující o vystoupeních demo týmů britského královského letectva.

„Velmi si vážíme, že středoevropská premiéra se uskuteční právě na Dnech NATO v Ostravě,“ sdělil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000 organizující tuto prestižní mezinárodní akci na Letišti Leoše Janáčka Ostrava.

Další premiérou v Mošnově by měl být moderní kolový obrněný transportér Rosomák. Do Mošnova jej vyšlou polské ozbrojené síly.

Horská služba

Poprvé se na mošnovském letišti představí také Horská služba ČR se svým vybavením. Účast členů Horské služby z beskydské oblasti na Dnech NATO v Ostravě už oficiálně potvrdil náčelník Radim Pavlica. „Horská služba patří do Integrovaného záchranného systému a pravidelně se účastní ukázek při různých příležitostech. Proto jsme rádi, že se můžeme zúčastnit i Dnů NATO v Ostravě,“ podotkl.

Do Mošnova se Horská služba chystá s dynamickou ukázkou simulace záchranné akce. „Chceme veřejnosti ukázat, že umíme nejenom lyžovat, ale také využívat moderní techniku a jsme vycvičeni i pro náročné akce, mimo jiné ve skalnatém a těžko přístupném terénu,“ přiblížil Pavlica. Ve statické ukázce představí Horská služba to nejlepší ze své techniky a výstroje, mimo jiné terénní vozidlo Land Rover, sněžný skútr či čtyřkolku.

Unikátní AWACS

Již počtvrté se budou moci návštěvníci Dnů NATO v Ostravě setkat s letounem včasné výstrahy AWACS. Do Mošnova přiletí z německého Geilenkirchenu.
„Jsme velmi potěšeni, že se nám ze základny v Geilenkirchenu opět podařilo získat potvrzení účasti jednoho ze sedmnácti letounů E-3A sloužících v silách NATO. Bez tohoto stroje by oslava 60. výročí založení Severoatlantické aliance nebyla úplná,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000.

Poprvé Rumunsko a Dánsko

Mezi státy, které již potvrdily účast na letošních Dnech NATO v Ostravě, je poprvé v historii této akce Rumunsko. Jeho letectvo na mošnovské letiště vyšle transportní letoun C-130 Hercules. Rumunsko se stane prvním státem z Balkánského poloostrova, které se této akce zúčastní. „Velice si ceníme toho, že se i Rumunsko rozhodlo zapojit do naší akce. Jeho příspěvek se sice nemusí zdát příliš atraktivní, přesto má velký symbolický význam,“ uvedl Zbyněk Pavlačík.

Čtyřmotorový taktický transportní letoun Hercules již mohli návštěvníci Dnů NATO v Ostravě vidět vloni, kdy dorazil ze základny amerického letectva v Ramsteinu. Herkules je vyráběn ve více než čtyřiceti verzích a stal se klasikou mezi vojenskými transportními letouny. I když svůj první vzlet uskutečnil již v roce 1954, je stále používán letectvy více než padesáti států.

K zemím, které se zúčastní letošních Dnů NATO v Ostravě, se poprvé přidalo i Dánsko. Je zároveň prvním skandinávským státem, který se zúčastní této akce a jehož vzdušné síly přiletí reprezentovat dva lehké vrtulníky AS 550 Fennec (liška). „Vrtulníky Fennec patří ke špičce ve své třídě a jejich přítomnost bude zajímavým zpestřením,“ doplnil Pavlačík. Jsou to lehké multifunkční vojenské vrtulníky schopné vykonávat úkoly různého charakteru, včetně ničení tanků i přepravy osob. Kromě Dánska slouží také v armádách Francie, Velké Británie a Austrálie.

Americké letectvo přislíbilo na zářijovou akci účast stroje KC-135R Stratotanker ze základny RAF Mildenhall ve Velké Británii. Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava se představí na statické ukázce. Tento čtyřmotorový stroj určený pro tankování za letu bude v Ostravě k vidění podruhé, svou premiéru si tento letoun v Ostravě odbyl již v roce 2007. Tehdy se setkal s ohromným zájmem návštěvníků, kteří byli ochotni čekat na prohlídku jeho interiéru i desítky minut. Letouny KC-135 Stratotanker slouží u amerických vzdušných sil od roku 1957, tedy více než padesát let. I přes své starší datum výroby jsou stále oblíbené a jsou používány letectvy USA, Francie, Singapuru a Turecka, a to v počtu více než pět set strojů. Každý z nich je schopen unést na 130 tisíc litrů leteckého paliva. Kromě funkce tankování za letu je Stratotanker schopen plnit funkci dopravního letadla - pojme až 37 cestujících.

Návštěvníci budou mít opět možnost vidět francouzský Mirage 2000 – tentokrát ve verzi N. Tento typ letounu se na Dnech NATO představil již loni, kdy se Francie této akce zúčastnila poprvé. Jednalo se však o dvoumístnou bojovou verzi D, jež se od té letošní mírně liší. Přepadový stíhač Mirage 2000N má ve výzbroji pouze Francie. Je upraven tak, aby bylo schopné provést jaderný útok.