Prázdniny jsou v plném proudu, „lufťáci“ z Ostravy vyrážejí ve velkém na chaty do Beskyd. Mnoho z nich se letos vrátilo k jízdě po starších okresních cestách přes obce ležící podél výpadovky R 56 zvané Místecká. Důvod? Obchvat je od ledna tohoto roku zpoplatněn dálniční známkou. A šetrným řidičům, již jedou na hory jednou za čas, se údajně nevyplatí roční kupon za tisíc korun kupovat. K nelibosti lidí žijících ve Sviadnově, Žabni či Paskově.

„V pátek odpoledne je tady takový provoz, že skoro ani nejde přejít přes cestu. Člověk má strach pustit děti samotné ven, jak tady ta auta fičí. Ještěže nedávno zakázali průjezd kamionům, protože to byla úplná hrůza,“ posteskl si například Miroslav Vyvial ze Žabně.

Podle jeho zkušeností se doprava v obci v poslední době zvýšila dvojnásobně oproti předchozím letům. Tomu, že si někteří řidiči nechtějí kupovat dálniční známku, se však nediví. Uznává, že když jedou jen jednou za čas na dovolenou a zpět, tak se jim to zřejmě nevyplatí.

A co vy? Koupili jste si kvůli zpoplatnění R 56 a R 48 dálniční známku, nebo jste začali využívat okolní cesty? Diskutujte na našem webu!

„Jezdili jsme dříve na chatu po výpadovce, ale teď, když je zpoplatněna, jsme se vrátili na starou cestu. Na těch pár jízd na hory za rok mi přijde tisíc korun za dálniční známku hodně,“ vyjádřila se k tématu žena, která občas tráví víkendy s rodinou na chalupě v obci Morávka.

„Jízda okolními obcemi je pro mě navíc příjemnější a klidnější. Ani to není časově o moc delší, navíc na víkendový odpočinek není třeba se hnát,“ doplnila chatařka, která chtěla zůstat v anonymitě.

Boris Řeha, místostarosta obce Sviadnova, Deníku potvrdil, že sváteční řidiči nyní jezdí na hory po bočních cestách opravdu mnohem častěji.

„Provoz osobních aut se navýšil, naštěstí se ale snížila doprava těžkých náklaďáků. Řešíme v této souvislosti opatření pro bezpečnost našich občanů – opravujeme chodníky či třeba osvětlujeme přechody pro chodce,“ uvedl Řeha.

Že zpoplatnění silnice R 56 způsobilo nárůst dopravy, rozhořčuje i Vítězslava Klegu, starostu obce Žabně. Nejde navíc podle něj jen o aktuální sezonní navýšení, ale celkový nárůst od počátku roku.

„Požádali jsme policii o častější kontrolu dodržování rychlosti, což se děje. Samozřejmě nás to mrzí, že nám narostla doprava v obci, místo toho, aby řidiči využívali obchvat, který nám měl ulevit,“ podotkl k tématu starosta Žabně.

Vyhláška o zpoplatněných úsecích R 56 z Ostravy do Frýdku-Místku, ale i R 48 z Frýdku-Místku do Českého Těšína platí od poloviny ledna tohoto roku. Řidiči zde tedy musejí mít dálniční známku. „Rozhodli jsme se už nyní zpoplatnit silnice R 56 a R 48 v návaznosti na brzké napojení na dálnici D 47,“ vysvětlil na počátku roku Jakub Ptačinský z tiskového oddělení ministerstva dopravy.