Stává se to často. Právě, když jeden soused zasedne ke slavnostnímu nedělnímu obědu nebo si chce v klidu odpočinout, druhý soused zapne sekačku na trávu nebo začne řezat dřevo. Rázem je po idylce. Množství stížností lidí na hlučné sousedy v Ostravě přibývá.

Nejvíce jich přitom v poslední době přichází z městského obvodu Radvanice a Bartovice. „Lidé si neodpočinou za celý týden, a když pak přijde víkend, začne někdo řezat cirkulárkou dřevo nebo provádět bourací práce,“ říká místostarostka městského obvodu Radvanice a Bartovice Ivana Michálková. Vedení městského obvodu by proto přivítalo, kdyby ve městě protihluková vyhláška platila. „Městské obvody vyhlášky vydávat nemohou, proto jsme dali podnět na město,“ vysvětlila Michálková.

Protihluková vyhláška platí v řadě měst i obcí, například v Karviné nebo v Šenově. Tam ji přijali letos v lednu. „Od té doby, co je vyhláška, je klid. Lidé, kteří rádi dělali celou neděli rámus, už dali pokoj,“ podotkla Irena Mačejková z úseku kontroly Městského úřadu Šenov. Šenovští strážníci řešili pouhých pět případů porušení vyhlášky, a to těsně poté, co začala platit. „Jednalo se o případy, kdy rušitelé o vyhlášce nevěděli, bylo to řešeno domluvou. Od té doby žádná další stížnost není evidována,“ uvedla Mačejková. Zákaz používání hlučných strojů platí v Šenově v neděli a o svátcích s výjimkou čtyř hodin mezi 8. a 12. hodinou, kdy si lidé mohou nutné práce třeba na zahradě udělat.

Ostrava o vydání podobné vyhlášky také uvažuje. „Mám ji připravenou ve stole, ale ještě jsem ji neprojednával v radě a zastupitelstvu,“ říká náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej. Než město přikročí k vyhlášce, chce to totiž zkusit ještě jinak. „Je lepší se domluvit než to řešit restriktivně a pod hrozbou pokut,“ vysvětil Madej. Obyvatele města oslovil například v městských novinách a na internetových stránkách. „Pokud budeme k sobě vzájemně tolerantní a ohleduplní, nemusí naše město přijímat obecně závaznou vyhlášku na ochranu před hlukem. Nedodržování takovéto vyhlášky je pokutovatelné, což není příjemné pro kapsu občana,“ sdělil Madej. Jestli jeho výzva zabere, ukáže množství stížností.