Medvědi v ostravské zoo rozhodně nemají na růžích ustláno. Jsou umístěni v naprosto nevyhovujících podmínkách, a tak už v listopadu loňského roku byla zahájena výstavba nového pavilonu. Zde by kromě páru medvědů ušatých Maxe a Oliny – jediného druhu medvědů, které zoo v současnosti chová – našli svůj nový domov také hulmani posvátní.

„Oba chované druhy žijí v ostravské zoo v nevyhovujících podmínkách starých výběhů. Medvědinec pochází z roku 1961, expozice primátů, v niž žijí hulmani posvátní, pak z roku1966. Dřívější poslání zoologických zahrad mělo oproti dnešku odlišnou náplň. Šlo o ukázku živých exponátů zastupujících daný živočišný druh, kdy uměle vytvořené podmínky mnohdy odporovaly přirozenému naturelu zvířat. Cílem moderních zoo je vytváření expozic tak, aby umožnily zvířatům přirozené projevy chování a životní pohodu. Je to finančně velmi nákladné a proto jsme se rozhodli věnovat se v naší zoo pouze jednomu druhu medvědů. Je to relativně mladý, zhruba dvacetiletý, pár medvědů ušatých – samice Olina a samec Max. Zajistit vhodné životní podmínky pro všechny čtyři dříve chované druhy medvědů včetně ledních je finančně zcela nereálné a nechceme a ani nemůžeme týrat případné nové lední či jiné medvědy v původním výběhu,“ sdělil Stanislav Derlich z ostravské zoo.

Podle něj bude stavba nové expozice pro medvědy a hulmany dokončena ke konci letošního roku, pro návštěvníky bude ale zpřístupněna až na jaře 2010. Zvířatům nabídne 1,4 hektary v přírodním prostředí s vodními plochami a vzrostlými stromy. Návštěvníci budou moci zvířata pozorovat z pěti různě architektonicky ztvárněných vyhlídek. Součástí komplexu budou také doplňkové expozice – dvě akvária a výběh pro vydry, dále dětské hřiště, vyhlídky pro návštěvníky a sociální zařízení.

Na místě současného pavilonu medvědů a v jeho okolí by měla v budoucnu vzniknout nová, moderní a pro návštěvníky průchozí expozice tučňáků a tuleňů.