Ta přitom vnikla jako první svého druhu v Ostravě a nejprve nesla jméno Café Austria. Na konci dvacátých letech minulého století ji na Fenix přestavěla stejnojmenná pojišťovna. Tehdejší kapacita noblesního podniky byla až patnáct set míst. O víkendech se zde konaly oblíbené čaje o páté.

Zašlou slávu ostravských kaváren připomněly sobotní procházky městem, které organizoval Ostravský informační servis. A bylo na co vzpomínat.

Účastníci akce se kromě Fenixu zastavili třeba i před bývalými kavárnami Café Royal na Reální ulici (dnes menza Ostravské univerzity), Union na Masarykově náměstí (bývalé Divadlo loutek, dnes banka), či Elektrou na Nádražní ulici (dnes mexická restaurace).

„Mám na ostravské kavárny spoustu nádherných vzpomínek. Můj tatínek v nich totiž pracoval jako vrchní. Tehdy musel být číšník zrcadlem podniku, ne jako dnes. Frak, lakýrky, vzpomínám, jak maminka žehlila a škrobila límečky,“ vrátila se do časů před druhou světovou válkou paní Eva, jedna z účastnic procházky.

„Když jsem ale do Fenixu přišla po válce a viděla jsme tam špinavého vrchního, už jsme tam příště nešla. Je škoda, že lesk kaváren ve městě takhle zašel,“ dodala ještě důchodkyně.

Průvodkyně Lucie během příjemné vycházky centrem Ostravy ale účastníkům akce poodhalila kromě takzvaných velkokaváren také historii menších kavárniček a dění, které se v nich odehrávalo. Neopomněla tak ani některé nešvary, jako například hazardní hráčství či prostituci.