Okolo sbírky, která údajně probíhá po celém Moravskoslezském kraji, je však řada nejasností: nikdo z úředníků, kteří by měli být o této aktivitě v rámci města i kraje informováni, o ničem nevědí. Redakci se podle identifikačního čísla, jež jí poskytli brigádníci, kteří pohlednice nabízeli ke koupi kolemjdoucím, podařilo zjistit, že realizátor sbírky s největší pravděpodobností nemá na tuto činnost oprávnění.

„Sbírku může pořádat pouze obec, kraj či právnická osoba. Vámi uvedená společnost je podle identifikačního čísla vedena jakožto fyzická osoba a ta osvědčení pro sbírku dostat nemůže,“ vysvětlila pracovnice Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě z odboru vnitra a krajského živnostenského úřadu Lenka Barfusová. Identifikační číslo, pod kterým je sbírka vedena, patří podle údajů z Živnostenského rejstříku paní Lucii Adamcové z Frýdku-Místku. Redakce se s ní pokoušela telefonicky spojit na čísle, které redakci ochotně poskytli brigádníci, což se však nepodařilo. Telefon byl nedostupný.

A nejasností okolo sbírky je více. Prodávané pohlednice vypadají jako nakopírované obrázky s nejrůznějšími dětskými motivy a společnost Solidarity, pod jejímž jménem se pohlednice prodávají, není nikde registrována. A ani úředníci ji neznají.

Zjištění redakce zamotalo hlavu i úředníkům karvinského magistrátu. „O žádné sbírce jsme nebyli informováni,“ uvedla mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová. Podle ní přitom mají organizátoři sbírky povinnost magistrátu ohlásit, že se chystají v ulicích města vybírat na dobročinnou věc. Chlapci, kteří pohlednice prodávali, měli sice na tričkách cedulky se svým jménem a IČ organizace Solidarity včetně telefonního čísla, strážníkům, kteří je kontrolovali, však nedokázali předložit potřebné doklady o povolení k prodeji sbírkových předmětů.

Pracovnice krajského úřadu Lenka Barfusová, která má na starosti povolování těchto sbírek, prohlásila, že povolení pro tuto sbírku nevydávala. Doplnila, že všechny sbírky na území kraje, kdy jejich pořadatel má sídlo v Moravskoslezském kraji, musí povolení získat. „Bez něj je sbírka nemožná,“ uvedla. Indicie, které se podařilo shromáždit k této sbírce, jsou podivné.

„Lidé by si měli dávat pozor na to, komu své peníze svěřují. Každá sbírka by měla být řádně registrována a lidé by měli mít možnost dohledat, kam jejich peníze putovaly,“ radí Barfusová. Každou jednotlivou veřejnou sbírku, která se koná na území České republiky, je možné dohledat na registru sbírek, kterou vede na webových stránkách Ministerstvo vnitra.