Dětská autosedačka ve všech směrech zvyšuje bezpečnost našich nejmenších při jízdě. Dítě na rozdíl od dospělého málokdy zaznamená blížící se nehodu, proto jeho tělo reaguje jinak.

Autosedačky musejí být podle našich zákonů využívány při každé jízdě. I tento zákon má ale výjimky. Jedna z nich se týká například taxikářů. „Ve větších městech, mezi které Ostrava patří, platí pro taxikáře výjimka, že v obci nemusejí vozit děti v autosedačkách,“ potvrdila Dana Klišová z ostravské městské policie a dodala, že dítě nesmí sedět vedle řidiče a musí být řádně připoutáno.

Pro mnohé taxikáře je vození autosedačky problém. „Sedačku v autě nevozím, nevím, kam bych ji dal. Často vozím lidi do hotelů a ti mají spoustu zavazadel. Pokud ale zavolá někdo dopředu, že chce odvézt například na letiště a má malé dítě, jsem schopen sedačku sehnat,“ sdělil David Škrbel z ostravské taxislužby City taxi. Sedačku nevozí ani Škrbelův kolega, který nechtěl být jmenován. „Vozím děti jen po městě, kde je to povoleno. Nikde jinde si dítě vozit netroufnu, nerad bych měl problémy s policií,“ uvedl muž.

Každoročně u nás zahyne více než deset dětí jen proto, že nebyly v autosedačce. Právě proto má použití sedaček v obci velký význam. Ve městech a obcích, kdy se auta pohybují menšími rychlostmi než třeba na dálnicích, se podle odborníků dá použitím sedačky zabránit jakémukoli zranění dítěte.
„Myslím si, že zodpovědná matka by taxikáři, který nemá autosedačku, své dítě nikdy nesvěřila. Říkat si, že ho v případě nehody udrží v rukou, je hloupost,“ řekla Marta Kováčová z Ostravy. „Je to pěkná blbost, nechápu, proč by měli mít taxikáři výjimku, bourat se přece může všude,“ uzavřela Kováčová.

LUKÁŠ MRÁZEK
TEREZA KRUMPHOLZOVÁ