„Na hladnovském vodojemu, který nese označení A, probíhají v současnosti rekonstrukční práce. Pracovníci nanášejí na ocelovou konstrukci vodojemu ochranné nátěry. Natírají nejen vnější část vodojemu, ale i jeho vnitřní část. Natírá se i dřík vodojemu, což je laicky řečeno noha, na které nádrž stojí. Dřík bude také nově oplechován. Na střeše komory vodojemu pracovníci montují i novou tepelnou izolaci,“ upřesnila mluvčí Ostravských vodáren a kanalizací Martina Gavendová.

V rámci rekonstrukce budou vybudovány i nové manipulační plošiny nejen v komoře vodojemu, ale i na jeho vnější straně. Nové bude po rekonstrukci i potrubí ve vodojemu. To nové bude už z nerezu. Rekonstrukce zahrnuje i montáž nového osvětlení uvnitř vodojemu. Rekonstrukce hladnovského vodojemu A, který byl postaven v roce 1982, by měla být ukončena v říjnu. „Při rekonstrukci se samozřejmě používají nové materiály. Naší snahou ale také je, aby vodojem i po rekonstrukci co nejvíce odpovídal původnímu barevnému ladění,“ dodala Gavendová.

Podle ní už se připravuje i rekonstrukce druhého hladnovského vodojemu. „Projekt je v přípravné fázi, přesný termín zatím neznáme. Odstavení jednoho z vodojemů však neznamená žádné omezení v zabezpečení plynulé dodávky, druhý vodojem stačí za normálních okolností pokrýt potřebu odběratelů. Je doplňován podle potřeby, kapacita zdrojů, které jej zásobují, je více než dostatečná,“ vysvětlila mluvčí vodárenské společnosti.

Do každého z hladnovských vodojemů se vejde tisíc kubíků vody. V nejširším místě má komora vodojemu osmnáct metrů. Hladnovské vodojemy slouží jako zásobárna pitné vody. Vodojem provozují Ostravské vodárny a kanalizace, náklady na rekonstrukci hradí vlastník majetku – statutární město Ostrava.