Bez výhrad prošla studánka U hájku v Lískovci u Frýdku na Frýdecko-Místecku a tři na Novojičínsku. „Jde o Železitý pramen v Hostašovicích, Bannerovu studánku v Šenově u Nového Jičína a studánku Panna Maria ve skále ve Spálově. „Všechny ostatní studánky nevyhověly po mikrobiologické stránce. Velmi významná mikrobiální kontaminace byla zjištěna ve třech studánkách na Opavsku – ve studánce Maria Talhof v Melči, studánce Nový Dvůr ve Stěbořicích a studánce v Radkově,“ upřesnila ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Helena Šebáková.

Hygienička upozornila na některá úskalí, která s sebou pití vody ze studánek nese. „Není řešena ochrana těchto vodních zdrojů a není zajištěna ani pravidelná kontrola kvality vody. Ani vyhovující výsledek prováděných rozborů neumožňuje s jistotou konstatovat, že voda je trvale pitná. Kvalita vody se může náhle změnit i vlivem povětrnostních vlivů. K dalšímu zhoršení kvality vody může docházet i při plnění vody do nečistých či jinak nevhodných lahví či barelů a dalším následném skladování,“ uvedla Šebáková.

Při ověřování mikrobiologické nezávadnosti vody hygienici hledají bakterie žijící ve střevním traktu člověka a teplokrevných živočichů, takzvané indikátory fekálního znečištění. „Pokud se ve vodě najdou některé z těchto bakterií, je téměř jisté, že voda přišla do kontaktu s lidskými nebo zvířecími výkaly, či zbytky živočichů, a může obsahovat patogenní bakterie, viry nebo parazity, které nejčastěji pocházejí právě ze střevního traktu,“ vysvětlila Šebáková s tím, že pití vody ze studánek může být tedy velmi rizikové a příčinou řady infekčních onemocnění, zejména průjmových.