„Stružielka - a co to je?“ podivuje se většina lidí, která se s tímto nezvyklým názvem setká poprvé. Stružielka označuje v západoslovenském nářečí nástroj kysuckých lidových řezbářů. Je však také názvem nejstaršího programu ostravského Rotary klubu, který každoročně organizují ve spolupráci s Múzickou školou se zaměřením pro zdravotně postiženou mládež a s kolegy z Rotary klubu v Žilině týdenní tábor pro děti. Jsou mezi nimi nevidomí, neslyšící, děti s Downovým syndromem, mentálně retardovaní, vozíčkáři. Handicapované děti ze sociálně slabých rodin, z nichž je čtvrtina rómských, se učí formou estetických her vzájemnému soužití a toleranci. Tyto návyky si pak přenášejí i do všedního života. Vyvrcholením tábora bývá každoročně improvizované divadelní představení, na němž se podílejí všichni táborníci a které diváky mnohdy dojímá až k slzám. Ten letošní se konal již po šestnácté a určitě na něj budou ještě dlouho vzpomínat.

Stružielka uspěla v programu Prazdroj lidem již podruhé. Tentokrát se stala projektem rady reprezentantů a získala grant ve výši dvě stě tisíc korun. „Stružielka pro mě byla nezapomenutelný zážitek,“ tvrdí manažerka programu Zuzana Novická z Plzeňského Prazdroje. To potvrzuje i člen rady reprezentantů Radim Běleš, špička v atletice handicapovaných sportovců. „Mě úplně poprvé nastartoval do mého života na vozíku právě nějaký takový rekondiční pobyt“.

Na podobně krásné, dobročinné akce rozděluje každoročně společnost Plzeňský Prazdroj v rámci svého dárcovského programu Prazdroj lidem nemalé částky. „Právě v těchto dnech byl zahájen již jeho osmý ročník. Ráda bych vyzvala neziskové organizace, které mají dobrý nápad jak zlepšit integraci handicapovaných a sociálně znevýhodněných spoluobčanů, ať se také zapojí a pošlou svůj projekt,“ připomíná Zuzana Novická.
Během uplynulých sedmi let rozdělil Plzeňský Prazdroj jen v tomto regionu čtrnáct a půl milionu korun a podpořil téměř osm desítek projektů.Stejně jako v předcházejících letech mají šanci zejména projekty podporující zkvalitnění a rozšíření možností k lepšímu využití volného času obyvatel. Podmínkou pro přidělení peněz je, aby vedly k dalšímu zvýšení životní úrovně občanů.

Máte dobrý nápad? Přihlaste ho

Je–li ve vašem okolí nezisková organizace nebo občanské sdružení, které se podílejí na rozvoji životního standardu svých spoluobčanů a jimž by grant mohl pomoci, určitě je o programu PRAZDROJ LIDEM informujte. Až do 31. srpna mohou přihlásit svůj projekt a pokusit se získat grant. „Byli bychom velmi rádi, kdyby se i letos našly další zajímavé nápady, které by zdejším obyvatelům něco nového přinesly,“ říká manažer pivovaru Radegast a člen rady reprezentantů Ivo Kaňák.

Protože je Moravskoslezský a Frýdecko-místecký a třinecký deník mediálním partnerem, všechny další informace najdete každé úterý v našich novinách. Zde také budou ve druhém kole postupně představeny všechny projekty, o nichž pak svým hlasováním rozhodnou sami čtenáři. Pokud projde úspěšně všemi koly a získá dost hlasů, může na jeho realizaci získat příspěvek až do výše půl milionu korun.

Pokud máte dobrý nápad, jak zlepšit podmínky pro volný čas – tedy vše, co by nejlépe vystihlo název programu PRAZDROJ LIDEM – pro lepší život obyvatel - neváhejte a zkuste to!