Padesátiletý muž, který z radnice v Dobré přešel na post náměstka hejtmana pro oblast zdravotnictví a nyní je členem Poslanecké sněmovny, oceňuje podle svých slov pracovitost, houževnatost a solidaritu zdejších lidí, kteří podle něj žijí v místě s geniem loci – v neopakovatelně svérázném kraji.

VŠE O VOLBÁCH V KRAJI ČTĚTE ZDE!

Začněme uvolněněji – prázdniny jsou u konce, prožil jste je ještě odpočinkem a nabíráními sil, nebo už vám letní měsíce pohltily předvolební přípravy?

Letošní prázdniny pro mě prázdninami nebyly, především kvůli přípravám na předčasné volby, v nichž jsem lídrem naší kandidátky v Moravskoslezském kraji. Přesto se mi podařilo strávit se ženou čtyři krásné dny ve slovenských horách na Oravě. Potkávali jsme tam spoustu příjemných lidí, naprosto bezprostředních a upřímných. Cítil jsem přitom obrovský kontrast mezi tímto prostředím a prostředím poslaneckých lavic.

Jak vlastně nejraději trávíte svůj volný čas? Jakými koníčky se odreagováváte od všeho toho politického vypětí?

Odpovím otázkou: Co je to volný čas? Osobně trávím spoustu času při přesunu z Dobré do Prahy a zpět, ale poslední dobou, jako místopředseda KDU-ČSL, jezdím kvůli kontaktům s lidmi po celé České republice. Zbytky toho, co by se dalo nazvat volný čas, trávím s rodinou a přáteli.

Byl jste starostou Dobré, náměstkem hejtmana, nyní sedíte v poslaneckých lavicích – kde jste se cítil nejlíp? A je nějaká vyšší meta, které byste chtěl ještě dosáhnout?

Nebudete mi věřit, ale měl jsem sen, že jsem poradcem Baracka Obamy v otázkách zdravotnictví. Vyšší meta snad pro mě už neexistuje…
A teď vážně. Nejlíp jsem se cítil jako starosta Dobré. Nejen proto, že odvedená práce byla konkrétní a přímo viditelná, ale i kvůli ryzím mezilidským vztahům, ve kterých podrazáctví nemělo místo.

Jak vnímáte současnou situaci v kraji, kdy je kvůli hospodářské krizi mnoho podniků v útlumu a nezaměstnanost opět roste? Co by pomohlo k obratu k lepšímu?

Tuto krizi nezpůsobili takzvaní obyčejní lidé, kteří jsou jí paradoxně postiženi nejvíce. Krize je důsledkem sobeckého jednání konglomerátu realitních makléřů a finančních kruhů. Dokud toto sobectví bude pokračovat, nelze se vyhnout ani dalším krizím.

Co jsou podle vás tři největší plusy tohoto regionu?

Největším plusem lidí v tomto regionu je – promiňte mi ten výraz – jejich genetická výbava, kterou jim předali rodiče a prarodiče. Vyznačuje se pracovitostí, houževnatostí a silným pocitem lidské solidarity. Dalším plusem je krásná příroda a tím třetím je něco, co bych označil jako genius loci – neopakovatelný svéráz kraje.

A naopak tři minusy?

Největší minus vidím jednoznačně ve znečištěném ovzduší, které se podílí na vysoké nemocnosti hlavně dětí a seniorů. Je s tím spojen i nejvyšší počet nádorových onemocnění v republice. Druhým největším minusem je průmyslová zátěž a její nedokončená transformace. To je mimo jiné spojeno s vysokou mírou nezaměstnanosti. Oba tyto minusy vydají za deset jiných.

Jste lídrem lidovců pro Moravskoslezský kraj, zkušenosti z parlamentu už máte. Co můžete zdejším lidem nabídnout za to, že vás půjdou volit?

Řeknu to třemi slovy: poctivost, slušnost, spravedlnost.