Pro zajímavost, na prvním místě je lípa u fary v Horním Maršově v Královéhradeckém kraji se 769 hlasy.

„Na základě zkušeností z minulých let očekáváme vyšší nárůst hlasů v anketě teprve v září, nejvíce pak v prvním říjnovém týdnu,“ sdělila koordinátorka ankety Adéla Badáňová s tím, že v loňském roce se do ankety zapojilo rekordních 87 tisíc lidí.

Moravskoslezský kraj měl v anketě letos celkem čtyři zástupce. Mezi finalisty ankety se probojoval jasan na Ranné v obci Světlá Hora. Přibližně dvě stě let starý strom do soutěže nominovalo občanské sdružení Vlastenecký poutník spolu s obyvateli okolních obcí. Jasanu místní říkají „vévoda z Morgenlandu“ a tomuto stromu je věnována také básnická sbírka Jarmily Válkové. Jasan stojí na křižovatce cest vedoucích z Karlovy Studánky do Světlé Hory či Malé Morávky a je častým turistickým cílem pacientů z nedalekých lázní.

Peníze za hlasy zvelebí veřejná prostranství

Kromě „vévody z Morgenlandu“ byly mezi navrhovanými stromy z Moravskoslezského kraje také borovice v Lichnově, duby v Rybí a lípa ve Vítkově. Aktuální pořadí stromů či bližší informace o finalistech a jejich fotografie lze nalézt na webových stránkách www.stromzivota.cz/anketa. Hlasovat bude možné do 10. října. Jasan ve Světlé Hoře lze podpořit zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS STROM12 na telefonní číslo 87777. Cena DMS je 30 Kč, na výsadbu stromů poputuje 27 Kč. Službu DMS zajišťuje Fórum dárců. Více informací je dostupných na www.darcovskasms.cz.

Vybrané peníze poputují do veřejné sbírky a budou přerozděleny na výsadby stromů a pokácených alejí nebo na zvelebování veřejných prostranství. Vítězný strom Nadace Partnerství slavnostně vyhlásí 22. října na Koncertě pro stromy. Součástí ankety Strom roku je také putovní výstava fotografií Petra Francána. Velkoformátové snímky finalistů z minulých let budou v září k vidění v Obchodním centru v Karviné a v ostravské zoologické zahradě.