Na bezpečnost dětí, které po prázdninách nastoupily do škol, dohlíželi v úterýpoblíž základních škol a na frekventovaných místech strážníci a policisté. Strážníci se například objevili u přechodů v blízkosti základní školy na Nádražní ulici v Ostravě. „Cílem je zajistit bezpečnost dětí, které jsou po prázdninách dosud roztěkané a méně pozorné, což může vést i k dopravní nehodě,“ řekla Dana Klišová z ostravské městské policie.

Některé ostravské základní školy připravily dětem netradiční zahájení školního roku. Stovky balonků plných přání se před devátou hodinou ranní vznesly ze hřiště Základní školy na Ostrčilově ulici. Hromadně je do ovzduší vypustilo na osm set dětí. V anglické škole Monty v Ostravě-Porubě si děti zase mohly samy pomalovat zdi učeben za pomoci výtvarníka z Velké Británie. Prvňáčky v Základní škole Porubská 832 přivítal starosta obvodu Lumír Palyza a popřál jim, aby je to ve škole bavilo. „Nejvíce se těším na to, až se ve škole naučím číst, abych se mohla dívat na internetu na filmy s titulky,“ prozradila čerstvá prvňačka Bára Havlíčková.

Děti z dětských domovů vpondělízdobily barevnými křídami prostranství Prokešova náměstí před ostravskou Novou radnicí. O zpříjemnění nálady na akci, kterou pořádal nový Nadační fond Albert, se navíc staral kamarádský klaun.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, JAROSLAV PERDOCH