V úterý ráno vyjela z ostravského nádraží Svinov vlaková souprava směrem na Opavu. Jednalo se o vlak označený jako R, tedy vlak zrychlený a zastavující pouze ve vybraných zastávkách. Ve stejný čas vyjelo z parkoviště před nádražím auto. I jeho cílem byla Opava.

Proč? Účelem bylo zjistit, zda do slezské metropole dorazí dříve vlak, nebo auto. Přes veškerou snahu a za dodržování pravidel silničního provozu však řidič v autě vlak, který trasu urazil za 23 minut, neporazil. Vlak byl ve stanici Opava východ o půl hodiny dříve. Třicetiminutová časová ztráta automobilu byla ovlivněna krátkou, ale nepříjemnou objížďkou z Komárova přes Raduň, kudy je po ránu poměrně silný provoz.

Koleje mají denně jednu zbytečnou oběť

Zvolit pro takový experiment právě první školní den nebyla náhoda. Během jízdy totiž zástupci Českých drah rozdávali letáčky o bezpečnosti na železnici žákům a studentům a diskutovali s nimi.

„Podle nelítostných statistik Drážní inspekce zbytečně zemře denně na železnici jeden člověk. Příčinou je většinou lidská neopatrnost, spěch, porušení základních pravidel bezpečnosti, a někdy dokonce i hloupý hazard,“ upozornila na nelichotivou statistiku Kateřina Šubová, regionální mluvčí ČD pro Moravu.

Rozdávané letáky upozorňují na nejzákladnější desatero pravidel chování na železnici a na nebezpečí, která lidem hrozí. Diskusi mezi cestujícími a pracovníky železnice jistě zatraktivnil i jeden z jejích aktérů, populární moderátor Aleš Juchelka.