Úspora energie na straně jedné a rozzlobení lidé na straně druhé. „V koupelně mám jako světlo matnou kouli, a kdybych v ní měla tu novou žárovku, sprchovala bych se skoro potmě. Nechala jsem si je v obchodě předvést, a než se pořádně rozzáří, měla bych už očistu za sebou,“ vysvětlila Lenka Novotná, která si stowattovky nakoupila do zásoby.

Není sama. Mnozí lidé berou obchody s elektro zbožím útokem a zásobují se klasickými edisonkami, protože úsporným žárovkám nevěří.

„Nové žárovky obsahují těžké kovy, rtuť a vzácné plyny, a jejich likvidace tak bude mnohem obtížnější než u těch starých. Striktní zákaz další výroby je hloupost. Ale doufám, že se tak aspoň odhalí nedostatky těch náhražek a najde se nějaký kompromis,“ sdělila svůj názor Hana Švabinská.

Je podle Vás zákaz tradičních žárovek smysluplný, nebo jde jen o hloupou byrokracii z Bruselu? Mají úsporné žárovky vůbec nějaké výhody? A plníte si komory zásobami těch starých na léta dopředu, jak radil i prezident Klaus? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Žárovky mizí z pultů malých obchůdků i velkých elektro marketů. „Lidé je kupují po desítkách, jestli to tak bude pokračovat, zásoby mi vydrží tak na pět dní,“ uvedl Petr Blahoš z prodejny Traper Elektro na Přívozské ulici. Stejná situace panuje i v jedné z ostravských poboček Electro Worldu. Martina Števková, jedna z pracovnic, potvrdila, že i u nich žárovky mizely závratnou rychlostí a v prodejně už nejsou k dostání. Zásoby došly už i v Datartu. „Za poslední dva měsíce jsme prodali více stowattových žárovek než kdy jindy. Lidé se na ně vyloženě ptají, ale my už je přes dva týdny nemáme,“ potvrdil Michal Novák, asistent prodeje.

Najdou se však i takoví, kteří mají s úspornými žárovkami dobrou zkušenost. „Úsporné žárovky jsou dobré. Vydrží mnohem déle a mám vyzkoušeno, že s nimi ušetřím,“ řekla Renáta Kalíková z Ostravy.

HLASUJTE TAKÉ VPRAVO NAHOŘE V ANKETĚ!

S klasickými žárovkami se nejspíš budeme v českých domácnostech setkávat i nadále. Podle oslovených obchodníků jich totiž lidé nakoupili tolik, že jim zásoby vydrží ještě na mnoho let.

ANDREA WANTULOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ