Vzdušnou čarou byli od sebe vzdáleni necelých sedm set metrů. Jiří Paroubek a Mirek Topolánek. První z nich ve čtvrtek zahájil velkolepou kampaň ČSSD na Prokešově náměstí před ostravskou Novou radnicí. Druhý rozjel skromnější krajské mítinky ODS na centrálním Masarykově náměstí. Na podiích jim sekundovaly i jedničky na stranických kandidátkách v kraji – za oranžové Lubomír Zaorálek a za modré Pavel Drobil.

VŠE O VOLBÁCH V KRAJI ČTĚTE ZDE!

ODS: Nabízíme řešení místo estrádní zábavy

Vedení Občanské demokratické strany začalo svou volební kampaň v Ostravě už dopoledne, a to schůzkou s místními podnikateli a následnou krátkou tiskovou konferencí. Hlavní mítink se konal od čtyř hodin odpoledne na Masarykově náměstí, kde ODS postavila své Městečko řešení.

„Nepotřebujeme nějakou estrádu, kvůli které by přišli davy lidí, jež ale politika vůbec nezajímá. Jsme rádi, že vy, kteří jste přišli, jste tady kvůli nám a našim řešením, jež nabízíme.“

Těmito slovy představovali svou čtvrteční kampaň na ostravském Masarykově náměstí lídři moravskoslezské ODS. Pavla Drobila, jedničku na zdejší kandidátce, na mítinku podpořil i šéf strany Mirek Topolánek. Ten se v jednu chvíli ocitl doslova v obležení podpisuchtivých lidí. „Mám ho ráda, je super,“ radovala se z podepsané pohlednice jedna z účastnic předvolební kampaně.

Občanští demokraté rozbalili v srdci krajské metropole své Městečko řešení. Nabízeli v něm nejen informace k volebnímu programu, ale i zábavu. Děti dováděly ve skákacím hradu, senioři si nechávali měřit krevní tlak, na pódiu vystoupili Láďa Kerndl nebo Stanleys Dixie Street Band. Největšímu zájmu se těšil stánek s názvem Řešení pro hlad a žízeň, kde bylo k mání za symbolickou pětikorunu pivo nebo grilované párečky.

ČSSD: Chceme zkrátka lepší život i pro obyčejné lidi

Isociální demokraté zahájili svou velkolepoupředvolební kampaňv Ostravě tiskovou konferencí.Na Prokešově náměstí pak pro ně začali ve 14 hodin zpívat Kateřina Brožová, Pavel Vítek a Petr Muk.Pivo teklo proudem a společně s klobásami zdarma šlo na dračku stejně jako popcorn a další pochutiny.V dlouhých frontách si na ně zejména na začátku Oranžového odpoledne velmi rádi počkali mnozí lidé bez domova.Ale ani další příznivci sociální demokracie a návštěvníci mítinku nepohrdli drobnými dárky, občerstvením a všudypřítomnými oranžovými růžemi.

Na dračku šly fotky s podpisy Jiřího Paroubka a moravskoslezského lídra Lubomíra Zaorálka. „Mám podpis Jandáka!“ radovala se čiperná důchodkyně, která pak „ulovila“ i fotografie dalších vrcholných politiků a dlouho si ještě hladila ruku, kterou podala šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. „Růži si nechám na památku usušit,“ plánovala.

Dále se mohou zdejší návštěvníci těšit na vystoupení skupin Slade, Elán a dalších hostů. Kromě dění na náměstí oranžoví nabízejí zadarmo plavání na sousední „Čapkárně“, Komenského sady jsou plné atrakcí pro děti.

Jak se Vám líbily mítinky dvou nejsilnějších stran? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

Kampaň nejsilnějších stran krok za krokem

11.38ODS – „Nevylučuji, že by se volby daly stihnout ještě 9. a 10. října. Považuji to ale za riskantní. Poslanci se proto příští týden zaměří na změnu ústavy, která by bezpečně vedla k volbám v termínu 6. a 7. listopadu. Komplikací už bylo dost, Česká republika potřebuje co nejdříve silnou vládu. Lidé jsou z toho všeho akorát zmateni, snižuje se jejich chuť jít k volbám,“ komentoval současnou situaci na tiskovém brífinku předseda ODS Mirek Topolánek.

11.50ODS – „Zahajujeme horkou část kampaně pro podzimní volby,“ vyjádřil se před novináři Pavel Drobil, jednička ODS v Moravskoslezském kraji. Nejdůležitější věcí je podle něj zastavit aktuální růst nezaměstnanosti v regionu. „Musíme vybudovat nových pětasedmdesát tisíc pracovních míst,“ uvedl krajský lídr občanských demokratů.

13.30ČSSD – Jaroslav Tvrdík:„Víc než kdy jindy musí být tyto volby o programu a budoucnosti naší republiky. Tomu je přizpůsobena naše kampaň. Chceme také, aby diskusi s politiky doprovázela pohoda, úsměv a zábava.“

13.40ČSSD – Lubomír Zaorálek:„Velmi jsem usiloval o to, aby kampaň sociální demokracie začínala tady v Ostravě. Do kraje totiž přišla krize mnohem dříve, než v ostatních částech země. Jakkoliv jsme tady lidé, kteří umějí pracovat, tak úplně sami si s důsledky krize neporadíme, proto jsem rád, že tu je se mnou celé vedení naší strany. Nejsme schopni ji zvládnout ani s tou současnou vládou, protože tady potřebujeme politická řešení a ta dneska nejsme schopni prosadit. Ministryně spravedlnosti ruší tady a v Brně Vrchní státní zastupitelství. Rušit pobočky pro boj s tou nejzávažnější kriminalitou je pro nás něco naprosto absurdního a my vám tady garantujeme, že když vyhrajeme, tak tohle všechno vrátíme zpátky. Nejsme dnes schopni dotáhnout otázku bytů OKD. Protože na to potřebujeme silnou vládu, teď prostě nejsme schopni těmto lidem pomoci.“

13.50ČSSD – Jiří Paroubek:„Uvědomujeme si dobře problémy Moravskoslezského kraje. Pokud budeme ve vládě, budeme, mít možnost řešit problémy nájemníků bytů OKD. Chceme dokončit výstavbu dálnice D 47, máme k tomu určitý plán, věnovat se řešení nezaměstnanosti. Zajistíme, aby těžce pracující lidé, například horníci, mohli důstojně odejít dříve do důchodu. Chceme zkrátka lepší život i pro obyčejné lidi.“

13.55ČSSD – Jiří Paroubek:„Nejde ani tak o vztyčené prostředníky, které chlapci z ODS vystrkovali na lidi a dávali tak najevo, co si o nich myslí. Teď se těch několik týdnů před volbami přemůžou a budou se tvářit jako přátelé lidu. Mě by například vystřelili na Mars, prý je to rudá planeta, podle nich každý, kdo je levicový, tak je rudý. Mají trošku popletené vidění světa – stěhování jednotlivců, či dokonce národů, to dělali diktátoři – Stalin, Hitler. Myslím si, že by bylo potřeba, aby lidé jejich zálibu v těch nacistických symbolech a výrocích brali v úvahu, až se budou rozhodovat. Kdyby mě vystřelili na ten Mars, to by se to pak jachtilo, takhle uvažují hoši – jachtaři z Toskánska. Kdo bude volit občanské demokraty, bude volit propad v důchodech, církevní restituce v astronomickém rozsahu, americký radar, pokračování justiční mafie, zasahování do svobody slova, školné na vysokých školách.“

14.00ČSSD – „Veřejný zájem je, aby miliony lidí vyjádřily ve volbách, co chtějí, jakou chtějí vládu. Soud teď zkoumá, nakolik je veřejný zájem jednoho poslance – toho, který nemá důvěru svých voličů, který zradil nejprve své voliče a pak svou politickou stranu. Jeho veřejný zájem je to, aby ještě osm měsíců pobíral prebendy. Pokračujeme v kampani, uděláme všechno, aby se volby konaly 9. a 10. října.“

14.20ČSSD – Jiří Paroubek, Lubomír Zaorálek, Michal Hašek na pódiu zdraví své příznivce. V krátkosti vysvětlují plány sociální demokracie – co strana udělá po volbách, pokud je vyhraje.

14.30ČSSD – Kateřina Brožová:„Já jsem prosím pěkně ta ochutnávka, v tomto případě vyloženě jednohubka, já vám pro začátek zazpívám alespoň jednu písničku. Strašně jsem se na vás těšila, až konečně vypukne ta naše kampaň. Věřímspolečně s vámi, ževšechno dobře dopadne a termín bude splněn a že všechno vyhrajeme. Přejete si to taky?“

Publikum:„Jóóó!“

Brožová zpívá písničku z muzikálu Noc na Karlštejně. Zábava pokračuje reprodukovanou hudbou a vystoupením dalších zpěváků Pavla Vítka a Petra Muka.

15.15ODS – Na Masarykově náměstí stojí Městečko řešení ODS. Největšímu zájmu návštěvníků se těší stánek s občerstvením za pětikorunu a stánek, u nějž lidé dostávají propisky, lízátka či odznaky ODS v taškách spolu s programem strany.

15.30ODS – „Přišel jsem si poslechnout všechny ty předvolební sliby. Byl jsem i na druhém mítinku, na ČSSD. Tam je více narváno,“ hodnotil situaci jeden z návštěvníků Masarykova náměstí. „Hlavně ať jsou volby co nejdříve, ať víme, na čem jsme,“ dodal.

15.40ODS – „Tady něco dávají zadarmo, nechceš?“ ptá se starší muž své manželky, zatímco se prodírají zvětšujícím se davem lidí v areálu Městečka řešení.

15.52ODS – Pódium zrovna zeje prázdnotou, dav na náměstí se však rozrůstá. Lze v něm spatřit i velké množství ostravských členů Občanské demokratické strany.

16.00ODS – Na scénu vstupuje dětská taneční formace Beat up a předvádí takzvaný street dance.

16.05ODS – Politici konečně vystupují na podium pod taktovkou krajského lídra Pavla Drobila. „O pět set metrů dál pořádají velký mejdan nezodpovědní lidé, kteří potopili vládu. Jejich veselení připomíná závěrečnou hostinu na Titaniku,“ neopomíná Drobil dloubnout do bohatýrsky pojaté kampaně ČSSD před ostravskou Novou radnicí.

„My vám nenabízíme nějakého imaginárního pána Jistotu, kterého neznáte, ale konkrétní lidi, kteří tento kraj znají a už pro něj také mnohé udělali,“ pokračuje dále Drobil.

16.10ODS – Na náměstí se začínají ve slunném počasí rozbalovat modrobílé deštníky s logem ODS, které lidem rozdávají hostesky.

16.13ODS – Na pódium vstupuje Mirek Topolánek rovněž s narážkou na nedaleký oranžový mítink: „Nebudu zpívat písničky minulého tisíciletí.“ Předseda ODS pak přítomným vzkazuje: „ Já neuhnu. Budu tady stát a řešit vaše problémy. To je jediné, co slibuji.“

16.25ODS – Moravskoslezští kandidáti se pohybují mezi lidmi a diskutují s nimi. Na pódiu zpívá šlágry Láďa Kerndl.

16.30ODS – Mirek Topolánek už je několik minut v obležení lidí, kteří chtějí jeho podpis. „Mám ho moc ráda. Je mi názorově blízký stejně jako celá ODS. Byl super, měl dobrou náladu jako vždy,“ raduje se z podepsané pohlednice účastnice mítinku Milena Foltysová.

16.40ODS – Topolánek se loučí s lidmi, odjíždí s Pavlem Drobilem do Frýdku-Místku. „Kampaň bude trvat ještě tři čtvrtě roku, takže se určitě uvidíme,“ přidal na závěr expremiér narážku na v současnosti nejasný termín předčasných voleb.

16.52ODS – Proslovy politiků, teď v čele s dvojkou kandidátky Jaroslavou Wenigerovou, se střídají s vystoupeními Ládi Kerndla. Návštěvníků Městečka řešení na Masarykově náměstí postupně ubývá.

17.30ČSSD – Lubomír Zaorálek coby hostitel vítá na pódiu lídry sociálnědemokra­tických kandidátek všech krajů. Přichází i stranický šéf Paroubek se svou těhotnou ženou Petrou. Vítá se s lidmi a říká jim zkráceně totéž, co novinářům na začátku mítinku. Jen trochu přitvrdí slovník: „Těch 120 tisíc lidí nečeká, že bude bydlet jako pan Bakala u Ženevského jezera, ti jsou tady doma a chtějí bydlet ve svém! Pane Bakalo, začněte plnit svoje sliby, a pokud ne, sociálnědemokra­tická vláda vás k tomu donutí!“ hřímá z pódia Paroubek. Mnozí mu nadšeně tleskají.

18.00 ČSSD – Začíná koncert skupiny Slade. Do varu se dostávají pamětníci i mladá generace, která se ze zvědavosti přišla podívat na „hvězdné staříky“.

MARTIN PLEVA, MIROSLAVA CHLEBOUNOVÁ