„Nabídka kroužků je obdobná jako koncem uplynulého školního roku. Žádné kroužky nerušíme, spíše se snažíme nabídku rozšířit. Díky rekonstrukci našeho sídla na Korunní ulici v Mariánských Horách, stejně jako budovy na Čkalovově ulici v Ostravě-Porubě, můžeme naopak nabídnout zájemcům daleko pěknější prostředí,“ uvedla ředitelka Střediska volného času Korunka v Ostravě-Mariánských Horách Jana Secová. Kromě osvědčených například tanečních kroužků, lekce dramatické výchovy či keramiky v posledních letech přibývá zájemců o florbal. „Pro žáky mateřských škol a prvňáky na základních školách je určena Neposlušná barborka-kroužek, ve kterém chceme děti varovat před nebezpečím úrazů. Tradičně bývá zájem například i o keramiku,“ dodala Secová.

Podle ní se SVČ chce více zaměřit také na kroužky s přírodovědeckým zaměřením. „V kroužcích se speciálním zaměřením budeme chtít žáky a studenty připravit co nejlépe na přijímací zkoušky na střední či vysoké umělecké školy,“ doplnila ředitelka.

Korunku a další budovy, kde středisko volného času provozuje svou činnost, by podle jejího odhadu mohlo letos navštěvovat celkem 4,5 tisíce až pět tisíc zájemců. „Myslím, že důležitým kriteriem, podle kterého se rodiče rozhodují o výběru kroužků, je i přijatelná cena. V našem nejdražším kroužku platí děti za pololetí maximálně sedm set korun. Zápisné v některých kroužcích už ale začíná na čtyřech stovkách,“ dodala Secová.

Ředitel Domu dětí a mládeže v Ostravě-Porubě Vladimír Sýkora na dotaz uvedl, že v nabídce pro nový školní rok posilují kroužky se sportovním zaměřením. „Přijali jsme nového tělocvikáře, ze sportů bývá v poslední době značný zájem o futsal, florbal či základy basketbalu. Posílili jsme i country tance. Činnost provozují ve třech porubských střediscích a také v Plesné. Odhad počtu dětí, které k nám budou do kroužků chodit, vychází hlavně z čísel z konce uplynulého školního roku. To k nám celkem chodilo dvanáct stovek dětí, neočekávám, že jejich počet bude klesat. Spíše by jich mělo přibývat,“ doplnil Sýkora.

Pro zájemce chystají v Porubě i kroužek zaměřený na technické památky. „Nezapomínáme ani na maminky s dětmi, pro které jsme připravili cvičení s malými dětmi. Hlavní cílovou skupinou ale zůstávají školáci. To platí i pro mládež, která se může přijít pobavit do kroužků hudebních, budeme otevírat i country tance. V kroužku zaměřeném na přírodovědu si budou moci zájemci ověřit, jak by se například dokázali postarat o králíky či morčata,“ dodal Studený.

Příklady cen pololetního zápisného u vybraných kroužků ve Středisku volného času Korunka v Ostravě-Mariánských Horách: výtvarný kroužek 700 korun
keramika 700 korun
florbal 600 korun
aerobik pro děti 500 korun
teraristika 400 korun
výtvarné a textilní techniky 600 korun
stolní tenis – začátečníci 400 korun