Budova bývalého kina Mír na Halasově ulici v Ostravě-Vítkovicích, které bylo dříve oblíbeným místem odpočinku pro místní obyvatele, se opravuje. Má vyměněny dveře i okna, novou fasádu, teď se pracuje v interiéru. Ke svému původnímu účelu se ale nevrátí.

„Zbývající prostory by současný majitel rád nejpozději do listopadu zkolaudoval. Podle původních představ by chtěl v prvním patře provozovat obchod se smíšeným zbožím, v přízemí se uvažovalo o prodeji potravin,“ uvedl Hoang Anh Tuan, tlumočník majitelů objektu, Nguyena Quoce Haa a jeho manželky.

Redakce Moravskoslezského deníku připravuje seriál o minulosti ostravských kin i jejich současném stavu. Jak na ně vzpomínáte Vy a co říkáte na jejich dnešní osud? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

V Míru se filmy promítaly naposledy v roce 1992. Pak v něm fungoval chvíli obchod, než zůstal objekt nevyužitý a chátral. Světlá chvilka přišla v roce 1997, kdy v něm našel zázemí Gymnastický klub Vítkovice a postupně budovu upravil na tělocvičnu. Prostory ale nebyly dlouhodobě vyhovující a v roce 2004 se klub odstěhoval jinam. Pak zůstala budova prázdná a opět chátrala. Tehdejší majitel kina, město Ostrava, budovu v červenci roku 2006 prodal.

„Kino prodával ostravský magistrát a současní majitelé jsou myslím už čtvrtí kupci,“ uvedl starosta Vítkovic Petr Dlabal. Soukromý vlastník, který kino od města koupil, ho totiž následně prodal jiné soukromé firmě a ta zase další. „Budova byla ve špatném stavu, posledních pár let tam žili bezdomovci, ti to teda pořádně zdevastovali,“ podotkl Hoang Anh Tuan.

Z dřívějších ostravských kin, kterých bylo například v roce 1984 v provozu sedmnáct, se dodnes udrželo kino Luna v Ostravě-Výškovicích. Na film si lze zajít ale i do Vesmíru v centru Ostravy, který byl nedávno rekonstruován a slouží především jako přednáškový sál pro studenty Vysoké školy báňské-Technické univerzity. Milovníci filmů na plátně by uspěli i v Kulturním domě města Ostravy, kde dříve promítalo Kino náročného diváka a dnes Kino Art.

Zato v budově kina Svobody v Přívoze jsou už řadu let obchůdky hlavně vietnamských prodejců, obchodníkům slouží i kino Slavie v Mariánských Horách, v přízemí se prodávají potraviny, nahoře je textil a jídelna. V Elektře v centru Ostravy nyní sídlí Česká pošta. Mezi zaniklými kiny jsou i Dukla v Porubě, Slezan v Michálkovicích, Odboj v Radvanicích, či Máj v Moravské Ostravě.