Dokončit započatou práci, zapsat si každý svůj nápad, radovat se a nechat odplout všechno negativní. To jsou rady ostravské numeroložky Světlany Ličkové pro středu 9. 9. 2009.

„Pro snoubence je to ideální datum jejich velkého dne. Je vhodné pro lidi, kteří jsou připraveni na začátek společného života. Devítka je šťastné číslo, protože umožňuje lidem, aby se hlouběji zamysleli nad svým životem,“ přiblížila Ličková, která označila devítkuza moudré číslo.

Přestože numerologové označují druhou zářijovou středu jako den vhodný pro svatbu, Ostravané atmosféry, kterou má devítkové datum přinést, příliš nevyužijí. Oproti minulému roku, kdy 8. 8. 2008 svatební síně doslova praskaly ve švech, je zájem o tři devítky mnohem nižší.

Unikátních dat zažijeme ještě šest

„V minulém roce jsme měli 8. srpna nahlášených deset svateb. Letos je to pouze jedna svatba,“ potvrdila mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková. „Myslím si, že pokles je dán především tím, že letošní magické datum vyšlo na středu,“ dodala Stypková.

V městské části Poruba dokonce nemají na středu nahlášenou ani jednu svatbu. „Zítra nemáme oddávací den, navíc je to den úřední. Každý, kdo by chtěl být oddán, musí nejprve podat na náš úřad žádost a zaplatit správní poplatek tisíc korun,“ sdělila Petra Špornová z městského úřadu Ostrava-Poruba.

Na otázku, jestli je datum svatby rozhodující, odpověděla třiadvacetiletá Martina Prokešová z Ostravy: „Rozhodně to pro mě není důležité. Když se chci vdávat, je mi úplně jedno, kdy to bude, hlavně že to bude z lásky. Možná to jednu výhodu má – aspoň si bude můj partner pamatovat, kdy máme výročí!“

Každý, kdo si bude chtít dobře zapamatovat datum své svatby, bude mít v tomto století ještě šest možností. Poslední šance říci si své Ano v nezapomenutelný den bude za tři roky 12. 12. 2012 nebo 20. 12. 2012.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ, MONIKA TOMÁŠKOVÁ