„Dotace mají zajistit lepší technické vybavení vzdělávacích zařízení, zavedení informačních technologií, multimediálního vybavení a další modernizace. Dalších devadesát milionů korun je souběžně uvolněno na podporu vytváření a vybavení oborových center praktické přípravy pro strategická a tradiční odvětví. O dotace je možné žádat od počátku tohoto týdne,“ uvedl Sobek.

Projekty se předkládají Regionální radě Moravskoslezsko. V případě modernizace výuky se o dotace mohou podle Sobka ucházet Moravskoslezský kraj, statutární města v regionu i organizace zřízené krajem či městy. „Stejné projekty mohou odevzdávat rovněž státní, neziskové a soukromé organizace, pokud svůj projekt zamýšlejí uskutečnit ve statutárních městech. U oborových center je potenciálním příjemcem dotace Moravskoslezský kraj. Příjem projektů končí v obou případech 22. října letošního roku,“ upřesnil dále Sobek.

Regionální rada Moravskoslezsko, která dotace z programu spravuje a rozděluje, už dříve podpořila celkem pětatřicet obdobně zaměřených projektů. V případě dvou schválených projektů oborových center se jedná o strojní, technické, dřevoobráběcí a nástrojové vybavení ve dvanácti školách v kraji a dotaci až osmdesát milionů korun z ROP Moravskoslezsko. Realizace obou projektů se blíží. Dalších 133 milionů korun pak bylo rozděleno mezi třiatřicet úspěšných žadatelů o dotace na modernizaci výuky. Se svým záměrem uspěla mimo jiné i Základní škola Generála Píky v Ostravě. Ta obdržela z ROP Moravskoslezsko téměř 2,5 milionu korun, díky kterým mohla vybudovat novou multimediální jazykovou učebnu. Tu už žáci užívají od začátku tohoto školního roku.