„Nezbytnou součástí přípravných prací je i přesun stávajícího analogového vysílání z hlavní vysílací antény do provizorního anténního systému. Přesun analogového vysílání se uskuteční ve čtvrtek desátého září v době od půlnoci do šesté hodiny ráno. Jen po tuto dobu bude výluka vysílání, další práce se už televizních diváků nijak nedotknou. Výměna antény se pak uskuteční v pátek 18. září,“ upřesnila Fianová. V případě nepřízně počasí se pak podle ní posune výměna antény na 19. až 20. září. Digitální vysílání multiplexu 1 bude z nové vysílací antény spuštěno do konce října 2009 na kanále 54.

Současně s digitálním vysíláním bude koncem října do nové antény vráceno i analogové vysílání. „Přesun analogového vysílání do náhradního anténního systému je jedinou možností, jak pro diváky zachovat analogové vysílání z Hošťálkovic i po dobu příprav na výměnu hlavní vysílací antény,“ vysvětlil Jiří Vykydal z Českých Radiokomunikací. Přesun do provizorních antén se týká analogových vysílačů vysílajících na kanálech 31 (ČT1), 51 (ČT2) a 48 (TV Prima).

Výměna antény proběhne za pomoci dvourotorového vrtulníku Kamov Ka-32. Ten nejprve sejme díly staré antény a následně na vrchol vysílače po částech dopraví anténu novou. Díky nové anténě bude možné do konce října 2009 spustit z Hošťálkovic digitální vysílání multiplexu 1 s plným výkonem. „Multiplexy 2 a 3 by měly být z Hošťálkovic spuštěny v dubnu 2011,“ dodal Vykydal. K vypnutí analogového vysílání z Hošťálkovic by mělo docházet postupně v tomto pořadí – TV Prima (duben 2011), ČT2 (říjen 2011), a pro ČT1 a TV Nova (listopad 2011).

Sto osmdesát metrů vysoký vysílač v Hošťálkovicích byl postaven v letech 1974 až 1979. Bližší informace spojené s vypínáním analogového a zapínáním digitálního signálu včetně map pokrytí lze najít na speciálních informačních stránkách Českých Radiokomunikací věnovaných digitalizaci: www.digistranky.cz.