V centru plochy o rozloze 2782 metrů čtverečních vznikl kruhový květník se třemi nasvícenými modrými balvany, které postupem času, vlivem povětrnostních podmínek, získají mnohobarevnou podobu.„Mezibalvany jsou zasazeny sibiřské irisy. Stávající výsadba nebyla regenerací nijak dotčena, naopak přibylo sedm nově vysazených stromů – šest růžově kvetoucích třešní a jeden javor mléčný, přibylo také dvě stě rostlinek levandule. V prostoru vznikly nové chodníky tak, aby nedocházelo k vyšlapávání dalších tras. Technickou vybavenost doplňují lavičky, kruhová posezení, odpadkové koše a dvě válcové plakátovací plochy,“ popsal mluvčí radnice Michael Kutty.

Čtenářům Deníku se prostor většinou líbí. Alespoň to vyplývá z reakcí na redakčním webu, někteří z nich ale upozornili na nesrovnalosti.

Průtahy zavinil červencový déšť

„Úpravy prostoru jednoznačně prospěly!!! Ale… Úpravy prováděla firma Stavia, která na počátku stavby vztyčila vývěsku oznamující, co se zde dělá, kdo je za stavbu odpovědný a také konečný termín stavby. Ten byl letos v červenci. Jenže byla polovina srpna a stále se tu usilovně pracovalo. A tak by mě zajímalo, kolik ušetřil stavební odbor Ostravy-Jihu na smluvní pokutě za nedodržení termínu. Nebo byla vývěska vyvěšena pro parádu?“ ptal se čtenář, který za závažný nedodělek stavby považuje také provedení sklonu konce chodníku u prodejny Hruška a neopravení asfaltových chodníků, které byly poškozeny nákladními auty stavební firmy.

„Chodník se dá opravit kdykoli, horší je sklon chodníku. V případě trochu většího deště se zde vytváří dosti veliká vodní plocha. Na závěr k lavičkám a válcovým plakátovacím plochám v prostoru těsně u Venuše. V okamžiku, kdy ze stavby bylo poznat, kde co bude umístěno, jsem prohlásil, že tuto část zřizují pro opilce z Venuše. Slova se potvrdila,“ podotkl čtenář.

Mluvčí radnice Michael Kutty na poznámky čtenářů Deníku reagoval takto: „Ke zpoždění došlo kvůli nepříznivému počasí v červenci. Stavba musela být kvůli dešti přerušena. Po odečtení dnů, kdy se na stavbě nepracovalo, však firma celkovou lhůtu nepřekročila,“ tvrdí Kutty. Dodal, že oprava asfaltového povrchu nebyla součástí této stavby. „Částečné úpravy už ale byly provedeny, například bylo zajištěno odvodnění prostoru,“ upřesnil Kutty.

Lidé se bojí útoku sprejerů

Čtenář reagující pod přezdívkou Zmrzlík si myslí, že před Venuší byla nevzhledná betonová plocha ještě rozšířena. „Postupovalo se tu zřejmě podle hesla: Zabetonujme co nejvíc, abychom použili co nejvíce materiálu a dodavatel mohl vyfakturovat co nejvíce metrů čtverečních. Stromy po zasazení v půli léta a nezalití překvapivě seschly tak, že opadly všechny listy, a bylo je nutné po týdnu zastřihnout. Jsem zvědav, kolik jich přežije do jara. Modré balvany uprostřed budou zajisté hrát všemi barvami, až je nějaký sprejer označí nějakým klikyhákem,“ komentoval Zmrzlík.

Mluvčí radnice potvrdil, že vysazená zeleň je v záruční době, případné škody odstraní zhotovitel na své náklady. „Co se týká možného sprejování na modré balvany, je otázkou občanů, jak se chovají ke zhotovenému dílu…“ podotkl Kutty.