Průmysl ještě pořádně nenabral nový dech, lidé ještě nevytápějí své domky kdovíčím, a Ostravany už přitom začíná trápit špatný stav ovzduší. Přicházejí ranní inverze.

„Dneska to byla hrůza. V centru Ostravy se vůbec nedalo dýchat. Sedalo to na patro, byl to hnus,“ postěžoval si na čtvrteční zhoršený stav ovzduší Patrik Švarc, který v centru města pracuje.

„Bavil jsem se s mnoha lidmi a všichni ten smrad ve vzduchu cítili. Když jsem přitom vyjel pracovně ven z města, bylo to v pohodě. Ostravu jsem pak za sebou viděl pod smogovým příklopem,“ dodal Švarc.

V zimě jde o každodenní kolorit

Koncentrace polétavého prachu v ostravském ovzduší se během čtvrtku pohybovaly kolem padesáti mikrogramů na metr krychlový, což je limitní hranice. V zimním období však nebývá výjimkou, když tuto hodnotu překonají i pětinásobně.

„Končí léto, začíná podzim, objevují se přízemní inverze. Všechny škodliviny se hromadí. Není to nic neobvyklého. V zimních měsících to bude nastávat téměř denně. Nynější koncentrace nejsou nijak vysoké a během dne se stoupajícími teplotami se situace zlepšuje,“ uvedl Libor Černikovský z ostravské pobočky Českého hydrometeorolo­gického ústavu.

Jak se Vám v těchto dnech dýchá? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Podle jeho kolegy Eduarda Jarcovjáka by se navíc v těchto dnech měl stav ovzduší začít zlepšovat. Už v pátek zmírní koncentraci polétavého prachu příchod mírnějšího severovýchodní­ho větru.

„Další výrazné zlepšení nastane po přechodu slabé studené fronty v noci na sobotu. Příští týden by měl nepříznivé rozptylové podmínky ,spláchnout‘ déšť,“ přiblížil výhled pro další dny Jarcovják.