Autor se snaží zajímavým způsobem přiblížit výjimečnost této rozlehlé a kulturně různorodé země s krásnou přírodou a někdy neobyčejně drsnými životními podmínkami.

Zcela neobvyklé expedice se zúčastnil kromě Leoše a Lenky Šimánkových i známý filmař a fotograf Lumír Pecold, který dobře znal celou oblast před i za Uralem. Trojice cestovatelů uskutečnila to, co se podařilo jen málokomu. Procestovali obrovité Rusko s přilehlými jihoasijskými republikami – zemi nesmírných protikladů, kde se snoubí neprostupné lesy s tundrami, horké pouště i hory pokryté věčným sněhem a ledem, se subtropickým či arktickým mořem.

Nacházeli zde území zcela zničená drancováním přírodních zdrojů, ke kterému docházelo za minulého režimu. Naproti tomu ale i přírodu téměř nedotčenou činností člověka, kterou je možné uchovat jako národní parky pro příští generace.

Potkávali jak světlovlasé Evropany, tak tmavé Asiaty, naráželi na nevlídné, nespokojené lidi, a naopak objevili obyvatele velice milé, pohostinné a šťastné. Tito domorodci žijící daleko od měst si stále udržují tradiční způsob života a zvyky.

Základna v kamionu

Náročná expedice se mohla realizovat jen díky důkladné přípravě a vybavení. Se speciálně upravenou tatrou zdolávala posádka i ty nejobtížnější terény. Kamion sloužil nejen k překonání ohromných vzdáleností, ale i jako základna pro celou řadu aktivit. Leoš, Lenka a Lumír podnikali dlouhé výpravy na koních, vzrušující rafting na nafukovacích člunech, vysokohorské výstupy včetně lyžařských túr i plavbu na plachetnici. Tímto způsobem se dostali i do těch nejodlehlejších koutů této země.

Šťastnou náhodou se jim podařilo získat povolení ke vstupu do pohraničních oblastí, kam byl přístup před perestrojkou přísně zakázán.
Nově sestavenou live-diashow doplňuje již třetí vydání stejnojmenné fotografické knihy – Rusko, země plná překvapení, kterou vydal Leoš Šimánek v nakladatelství Action-Press jako svoji patnáctou publikaci.

O autorovi
Leoš Šimánek se narodil v roce 1946 v Chocni ve východních Čechách. Víc než polovinu svého života strávil cestováním a na expedicích, nebo žil v Německu a Kanadě, kde je také státním příslušníkem. Nyní, po letech, bydlí opět ve své vlasti na severovýchodě Čech, odkud vyráží s manželkou, synem a dcerou za přírodními krásami naší planety.
Původním povoláním stavební inženýr se od roku 1975 věnuje cestopisné literatuře jako autor i fotograf. Je známý v mnoha zemích svými fotoreportážemi a cestopisnými publikacemi s bohatým obrazovým doprovodem. V televizi, rozhlase a ve svých Action-Vision-Diashows se dělí s veřejností o neobyčejné zážitky i dobrodružství z cest.
Více informací o autorovi, jeho knihách a diashows můžete najít na internetových stránkách www.leossimanek. cz.