Jen malá část žen, které by měly pravidelně chodit na screeningové vyšetření prsů, preventivní prohlídky nakonec podstoupí. K tomu, aby se to změnilo, má pomoci projekt ostravské fakultní nemocnice a jejích dalších partnerů.

„Naším cílem je zvýšit povědomí žen o významu této preventivní prohlídky, a snížit tak riziko pozdně odhalených karcinomů prsu,“ vysvětlila vedoucí mamodiagnostického pracoviště Fakulní nemocnice Ostrava Markéta Pernicová. Lékařka tvrdí, že pravidelné mamografické vyšetření snižuje úmrtnost na rakovinu prsu o třicet až pětatřicet procent.

„Jen včas odhalený zhoubný nádor lze relativně dobře léčit. Mamografie je dosud nejspolehlivější známou metodou k odhalení nádoru prsu i v počátečním stadiu. V akreditovaných mamografických centrech je spolehlivost přibližně pětadevadesáti­procentní,“ uvedla Pernicová.

Dodala, že screeningová mamografie je hrazena z prostředků zdravotního pojištění, a to ženám ve věku od pětačtyřiceti do devětašedesáti let bez příznaků onemocnění. Vyšetření se mohou podrobit ve dvouletých intervalech, stačí přijít do mamografického centra s žádankou od praktického lékaře či gynekologa.

„Ženy by si měly uvědomit, že i když si pravidelně vyšetřují prsy, mamografie umožňuje odhalit nádor o dva až tři roky dříve než vyšetření pohmatem, tedy v době kdy se žena cítí zcela zdráva a je bez potíží,“ upozornila Pernicová.

Partnerem projektu je společnost Walmark, která všem ženám, jež se preventivnímu vyšetření do konce října podrobí, zdarma věnuje vzorek doplňku stravy Mabelle. Jde o přípravek na přírodní bázi, který působí při nepříjemných klimakterických projevech a účinně pečuje o zdraví prsní tkáně. Patronkou kampaně je zpěvačka Věra Špinarová.

V Moravskoslezském kraji navštíví screeningové vyšetření prsů pouze čtyřiačtyřicet procent žen. „Jde o velmi malé procento, které jen potvrzuje jeden z důvodů neradostné bilance – ročně je diagnostikováno v České republice kolem pěti tisíců nových případů rakoviny prsu,“ upozornila. Pernicová.