Z průzkumu lokality vyplynulo, že turistická trasa na vrchol Emy by se měla zrušit a lidem vstup na odval zakázat. A to kvůli plynům, které z puklin na povrchu haldy vycházejí. Průzkum mimo jiné měřil koncentraci oxidu uhličitého. Zhruba 150 let stará ostravská halda totiž uvnitř stále hoří, odborníci odhadují teplotu hluboko v jejím nitru až patnáct set stupňů Celsia.

„Ty plyny nejsou až tak nebezpečné, ale kdyby se někdo přiblížil přímo k té štěrbině, odkud vystupují, mohl by mít zdravotní problémy. Už zhruba deset centimetrů nad tím vývěrem je dýchatelné ovzduší,“ vysvětlil Petr Jelínek z podniku Diamo, odštěpného závodu Odry, která sanaci této lokality převzala od společnosti OKD a průzkum si nechala udělat.

Tradiční jsou i novoroční výstupy na Emu

Že by si někdo lehal k puklině v haldě a strkal do ní nos, sice není pravděpodobné, přesto chtěl vlastník této lokality, společnost RPG Real Estate, i odborníci z Diama vyloučit možná rizika. S lidmi, kteří ale chtěli přístup na Emu zachovat, se jim nakonec podařilo najít společnou řeč. Na haldu se bude dál chodit, cesta pro turisty ale povede jinudy. „Povede méně exponovanou trasou, kde nebude žádné nebezpečí v souvislosti s termickou aktivitou,“ sdělil Jelínek.

Halda Ema se v posledních letech těší pozornosti lidí, organizované výstupy tam pořádá nejen Klub českých turistů, ale třeba i Ostravský informační servis. V roce 2002 na ni lidé z Klubu českých turistů zavedli žlutou turistickou značku.

Už jste byli na Emě, nebo je to pro Vás neznámé místo ve městě? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

„Jsem rád, že zvítězilo realistické řešení. Budeme teď hledat takovou trasu, která vyhoví jak požadavkům Diama, tak i veřejnosti, která se tam chce dostat,“ uvedl Mojmír Nováček z Klubu českých turistů Moravskoslezské oblasti. Podle něj je Ema čím dál vyhledávanějším cílem nejen Ostravanů, ale i návštěvníků města. „Návštěvnost nemonitorujeme, nevíme, jestli tam chodí tisíce, nebo desetitisíce lidí. Ale třeba jen novoročního výstupu se zúčastňuje několik stovek zájemců,“ řekl Nováček.

Průzkum lokality běží dál

Kudy budou lidé na vrchol Emy chodit, by mělo být jasné zřejmě už koncem října. To se na slezskoostravské radnici koná další schůzka ohledně budoucnosti trasy na Emu. Lidem by měla být k dispozici už příští rok na jaře. Měla by být součástí naučné stezky po Slezské Ostravě, kterou Klub českých turistů za přispění dvou nadací a místní radnice buduje. „Halda je v republice jedinečná. Mohla by přilákat turisty z Polska i ze Slovenska,“ soudí zastupitel Slezské Ostravy a předseda komise pro životní prostředí Jiří Šárek.

Jaký význam má podle Vás halda Ema pro turismus v Ostravě? Myslíte, že patří k tahákům města, nebo spíše kazí celkový dojem z něj? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

Průzkum haldy Ema mezitím bude pokračovat. Připravuje se jak její hloubkový průzkum, tak i analýza rizik staré ekologické zátěže, která má být spolufinancována Evropskou unií.