Astronauti, kteří se v neděli sešli na pražském kongresu Asociace výzkumníků vesmíru, se ve středu rozjeli do různých koutů republiky, aby předvedli především studentům, že kosmonautika je zajímavý a poutavý obor plný překvapení a nových možností. Po besedě se studenty Vítkovické střední průmyslové školy a gymnázia se čtveřice kosmonautů přesunula do Dolní oblasti Vítkovic, aby si prohlédla ostravskou kulturní a průmyslovou památku.

Hosty průmyslový areál lákal hlavně svou velikostí. Na jednom místě se zde odehrával celý výrobní proces. Spolu s průvodkyní a hlavními představiteli Vítkovice Holding si prohlédli takzvanou šestou energetickou ústřednu, bývalý plynojem a lahvárnu.

Z ústředny bude interaktivní muzeum


Oblast mohli návštěvníci v dnešní podobě vidět naposled. Příští úterý se areál veřejnosti uzavře, aby mohl během následujících let získat novou tvář.
„Rekonstrukcí chceme dosáhnout především toho, aby děti a mládež získaly k průmyslu a technickým studijním oborům lepší vztah,“ řekl zahraničním hostům Jan Světlík, generální ředitel firmy Vítkovice Holding. Na oživení vítkovických průmyslových objektů spolupracuje mimo jiné také architekt Josef Pleskot, který se ujme revitalizace bývalého plynojemu.

„Budova vítkovického plynojemu bude v budoucnu sloužit jako kongresový sál s kapacitou1500 míst. Dále v ní budou další přednáškové sály a také galerie, kde budou vystavována hlavně díla s tematikou dolů a hutí,“ prozradila astronautům průvodkyně Jana Ottová. „Z takzvané šesté energetické ústředny by se pod dohledem architektů Heleny a Václava Zemánkových mělo stát interaktivní muzeum. Ústředna by měla sloužit také jako prostor pro speciální laboratoře, ve kterých bude probíhat výuka studentů technických oborů,“ dodala Ottová.

Po návštěvě Dolní oblasti Vítkovic se hosté přesunuli na další besedu se studenty, tentokrát na půdu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Kongres Asociace výzkumníků vesmíru bude končitv sobotu. Hlavním cílem letošního ročníku je přispět k popularizaci kosmonautiky a oslavit čtyřicáté výročí přistání prvních lidí na Měsíci.

LUCIE RUSKOVÁ