Mistrovství světa ve zpracování textu na počítači se pořádá každé dva roky. Letošní ročník byl v režii Číňanů a konal se v Pekingu. Do Číny vycestovali i reprezentanti naší metropole, Karin Cieslarová a Lukáš Adámek. „O Ostravě se mluví jako o nejznečištěnějším městě v republice. Když jsem ale vystoupil v Pekingu z letadla, připadalo mi, že proti tamnímu ovzduší je Ostrava oázou. Když jsem stál chvíli venku na ulici, hned jsem byl z toho množství smogu celý ulepený,“ přiblížil dějiště loňských olympijských her Lukáš Adámek, který získal stříbrnou medaili v nejmladší disciplíně, takzvaném wordprocessingu. Jeho úkolem bylo prokázat dokonalou znalost všech funkcí textových procesorů.

Do Pekingu odcestovala s Lukášem i čtrnáctiletá Karin Cieslarová, která si z mistrovství přivezla čtyři medaile. „Mou parketou je korektura textu, záznam mluveného slova, korespondence, protokolování a rychlopsaní,“ popsala Karin svůj koníček.

Škola Karin příliš nepodporuje


Oběma se při vzpomínkách na Peking objevuje úsměv na rtech. „Bylo to zvláštní, nikdo tam neuměl anglicky, hledal jsem záchod a ptal jsem se několika Číňanů, a vůbec mi nerozuměli, všichni se jen usmívali,“ vzpomínal Lukáš na své zážitky. „To mně se líbilo, že tam bylo všechno strašně levné a dalo se tam skvěle smlouvat, přivezla jsem si spoustu věcí,“ řekla Karin, kterou mrzelo, že její úspěch na gymnáziu, kde studuje, nijak zvlášť neocenili. „Pouze mě vyhlásili ve školním rozhlase, jinak nic. Mé kamarádky z jiných měst, které se psaní také věnují, jejich učitelé podporují, a dokonce je třeba doprovázejí na soutěže. Já vždycky jezdím sama,“ posteskla si dívka.

Oproti Karin Lukáš podporu ve škole má. Studuje Vysokou školu báňskou-Technickou univerzitu Ostrava, od které dostal mimořádné stipendium, aby se mohl ještě více zlepšovat.

Za dva roky se mistrovství přestěhuje do Paříže a oba medailisti doufají, že se ho opět zúčastní.

LUCIE RUSKOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ