Zábava v plném proudu. Tancuje se, baví se. Hodně mladých lidí v takové chvíli zapomene na starosti. Dokonce i na to, že na diskotéku přijeli automobilem. „Jedno pivo přece zvládnu,“ řekne si mnohý z nich. Na to, jaké taková a podobné situace může mít následky, v úterýstudenty ostravských základních a středních škol upozornili policisté, záchranáři a hasiči na multimediální The Action Besip Tour 2009.

„Jako policista musím často zasahovat u dopravních nehod. Nejhorší nehoda, jakou jsem kdy zažil, byla srážka motocyklisty s kamionem. Hned, když jsem přijel na místo neštěstí, jsem věděl, že se tady dnes zachraňovat nebude, že se tady budou vytahovat černé pytle,“ popsal jeden ze svých zásahů muž, který se studentům představil jako policista Radek. Když pak studentům popsal, co z motocyklisty zbylo, ozývaly se z hlediště vyděšené vzdechy.

Emoční masáží už prošlo sto tisíc lidí


Cílem putovní The Action není říkat mladým lidem, co mají a co nemají dělat. Show využívá emocí a síly osobního prožitku. Na pódiu se postupně vystřídali lidé, kteří vyprávěli své dojmy z dopravních nehod. To, jak se studenti s informacemi vypořádají, záleží už jen na nich. „Představení bylo hodně dojemné. Běhal mi mráz po zádech a některé spolužačky jsem dokonce slyšela brečet,“ popsala dojmy šestnáctiletá Michaela Berceliová, jedna ze studentů, kteří show navštívili.

Studenti mohli také vidět, jak ztráta mladého člověka zapůsobí na jeho okolí. Z obrazovek na jevišti mohli zhlédnout výpověď ženy, která ztratila svého pětadvacetiletého syna při nehodě na motorce. „Ještě dva měsíce po nehodě jsem doufala, že se mi syn vrátí. Hledala jsem ho na ulici. Čekala, jestli náhodou nevystoupí z metra. Když na našem patře v panelovém domě zastavil výtah, čekala jsem, že se objeví ve dveřích,“ řekla Jelena Strnadová.

Show The Action má už za sebou čtyři úspěšné ročníky, při kterých ji navštívilo přes sto tisíc diváků. Partnerem představení je oddělení Ministerstva dopravy České republiky Besip.

LUCIE RUSKOVÁ