Přestože se energetikům už v průběhučtvrtka podařilo na řadě postižených míst dodávky obnovit,běhempátkujim zákazníci hlásí další poruchy.„Situaci v noci a ráno totiž zkomplikovala opět nepřízeň počasí. V terénu pracují maximální kapacity poruchových čet Skupiny ČEZ i externích firem. Posílen je také dispečink a call centrum Skupiny ČEZ,“ upřesnila druhá mluvčí energetiků pro severní a střední Moravu Alice Lutišanová.

I když se díky intenzivní práci techniků z ČEZ i pracovníků externích firem daří poruchy opravovat, vlivem nepřízně počasí se na jiných i stejných místech objevují nové poruchy. Prioritou pracovníků Poruchové služby Skupiny ČEZ je vždy, v případě kalamitní situace, odstranit poruchy na vysokém napětí. Ty ovlivňují dodávku energie do značně vyššího počtu odběrných míst, než je tomu v případě poruch na nízkém napětí.

Terén je těžko přístupný


„Omlouváme se všem našim zákazníkům, kteří v tuto chvíli ještě nemají zajištěnu dodávku energie do svých domácností, intenzivně pracujeme na odstranění důsledků, které napáchala sněhová kalamita a silný vítr. Dodávku elektřiny se budeme snažit většině zákazníků obnovit během pátku. Výrazně však do oprav zasahují nepříznivé klimatické podmínky a v některých lokalitách nepřístupný terén, kam se poruchové čety s těžkou technikou obtížně dostávají,“vysvětlila dále mluvčí.

„Nejvíce postiženy jsou Kunčicepod Ondřejníkem, Čeladná, Pstruží, dobrá není situace ani v Bílé, ve Starých Hamrech a na Gruni. Těžký sníh dokonce polámal i kostry sloupů elektrického vedení. Navíc nejsou výjimkou případy, kdy čety poruchu odstraní a o několik minut později kousek dále padne na vedení další polámaný strom,“řekl Jurča. Bez elektřiny zůstávají i stovky odběrných míst na Krnovsku, potíže mají i ve Vrbně pod Pradědem v části Ludvíkov.

Kalamitní stav nadále trvá v okresech Bruntál, Frýdek Místek, Jeseník, Šumperk a Vsetín. Na opravách poruch pracují podle mluvčího energetiků řádově stovky pracovníků, techniků i dispečerů. Zákazníci Skupiny ČEZ mohou v případě přerušení dodávek elektrické energie využít následujících telefonických linek: poruchová linka Skupiny ČEZ 840 850 860, zákaznická linka Skupiny ČEZ 840 840 840.