Makulární degenerace sítnice je onemocnění, které postihujeoblast žluté skvrny,jež je zodpovědná za ostré vidění.„Takto postižený člověk má problém zaostřit a zhoršuje se mu vidění drobných věcí, například písmen při čtení,“ vysvětlil podstatu nemoci Kunc. „Nejčastěji si pacienti stěžují, že v koupelně vidí pokřivené kachličky,“ dodal Kunc.

Zájem o vyšetření očí byl i přespáteční chladné počasí obrovský. Před lékárnou se tvořily řady a zájemci byli ochotni čekat desítky minut, než přijdou na řadu. „Je mi strašná zima, ale chci mít jistotu, že mám zrak v pořádku. O svůj zrak pečuji. Na víčka si přikládám čajové sáčky, aby si oči odpočinuly,“ řekla třiaosmdesátiletá Marie Strbíková, kterásevyšetření dočkala před dvanáctou hodinou a lékař jí potvrdil, že má zrak v pořádku.

Chorobou trpí každý dvacátý Čech


Jedním z těch, kteří si od lékaře vyslechli dobrou zprávu, byl i třiasedmdesátiletý důchodce Ivan Dostalík. „Na tuto prohlídku chodím každý rok. Pan doktor mi i letos sdělil, že mám oči v pořádku. O své zdraví pečuji – každý den cvičím jógu, nekouřím, nepiju alkohol a zdravě jím,“ tvrdil muž.
Ne všem však Jiří Kunc mohl sdělil příznivou diagnózu. „Měl jsem tu už tři pacienty, kterým jsem musel diagnostikovat pokročilou fázi makulární degenerace. Ti lidé to vůbec netušili a byli docela zaskočeni,“ uvedl lékař.

Podle Pavlíny Perlíkové z pořádající agentury Omnimedia se toto onemocnění nedá nijak vyléčit. „Jedná se o chorobu, která je nejčastějším důvodem slepoty v západních zemích. Nedá se nijak léčit ani korigovat brýlemi. V České republice je momentálně asi půl milionu takto nemocných lidí a počet stále stoupá,“ uvedla Perlíková, která označila makulární degeneraci sítnice za civilizační chorobu.

Na otázku, jak se této nemoci ubránit, odpovídá oftalmolog Jiří Kunc: „Je to podobné jako u jiných onemocnění. Hlavní je dodržovat zdravý životní styl– zdravě jíst, pravidelně se pohybovat a hlavně se vyvarovat nadměrné konzumace alkoholu a kouření,“ radil lékař.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ