Jude raus!! Nápis, který se v pondělí objevil namalovaný spolu s Davidovou hvězdou na zemi před památníkem Židům v centru Ostravy, vzbudil velký rozruch. Haní Židy, nebo jen upozorňuje na hrůzné události, jež měly svůj počátek před sedmdesáti lety v moravskoslezské metropoli? To je otázka, kterou se teď zabývají ostravští policisté. Záhadu do celého případu navíc vnáší cedule, která stála opodál. Text na ní vysvětloval, že zmiňovaný hanlivý nápis předznamenal největší genocidu v dějinách lidstva, na kterou dohlížel Adolf Eichmann.

Transport Židů do koncentračních táborů totiž začal právě v Ostravě, a to 18. října 1939. „Ostrava je město, kde začala Šoa. Nedopustíme opakování zla v jakékoliv podobě,“ píše se v závěru textu na ceduli, jejíž autor je zatím neznámý. „Vůbec jsem netušila, že to tady je. Dozvěděla jsem se to až od vás. Vůbec to nechápu, ten nápis na zemi je hnusný. Pod slovy Jude raus si člověk nemůže představit nic hezkého,“ sdělila Deníku na místě Jiřina Garajová, předsedkyně Židovské obce v Ostravě.

Na místě stával židovský chrám


Šokovanou ženu také udivovala cedule, která připomínala první transport Židů do polského Niska. Kolemjdoucí lidé byli z nápisu i textu na ceduli rovněž rozpačití. „Nápis na zemi je zarážející, ale cedule to podle mě vysvětluje. Nemyslím si, že by to mělo být hanlivé. Podle mě jde o připomenutí výročí. Autoři asi chtěli upozornit, co se v té době dělo,“ konstatoval například Aleš Truchlý.

Podle vyjádření ostravských policistů se nyní bude celá věc prověřovat. „Budeme zjišťovat, jestli se někdo dopustil trestného činu nebo správního deliktu,“ vysvětlil Deníku hlavní vyšetřující celého záhadného případu. Nápis s cedulí se objevily u pamětní desky na domě v centru města na ulici Zeyerově, která připomíná místo, kde dříve stával hlavní židovský chrám. Ten byl otevřen v září 1879 a nacisté jej vypálili v noci z 12. na 13. června 1939. Zbytky stavby byly rozebrány a zbořeny v zimě 1940.