To vše chce nyní připomenout občanské sdružení Spolek Mlejn vybudováním expozice o ostravských mlýnech, která bude doplněna dobovými exponáty. „Připomeňme slávu vodních mlýnů, které zmizely z mapy Ostravy,“ zní slogan projektu, jímž se uchází o grant z programu Prazdroj lidem.

„Ostrava je dlouhodobě vnímána jako město uhlí a železa. Ne vždy tomu však tak bylo. Chceme, aby lidé, kteří tu dnes žijí nebo Ostravu navštíví, měli možnost proniknout do doby, kdy v Ostravě byly rybníky a pole. Vůči odvětví spojeným s mlynářstvím máme značný dluh. Vznikem muzea a jeho provozem se snad podaří připomenout to, o čem mnozí ani nevědí,“ tvrdí představitelé Spolku Mlejn, sdružující kumštýře a lidi, kteří mají rádi umění.

Návštěvníci se už nyní mohou v rámci expozice na informačních panelech seznámit s historií jednotlivých mlýnů, které kdysi v Ostravě stávaly, s dobovou technologií výroby mouky a krup, to vše je doplněno projekcí dobových fotografií a dokumentů. „Cílem naší snahy je vytvořit z expozice muzeum, kde by byly exponáty vybavení mlýnské technologie – žernov, kašnik, mlýnské kolo, krupnik, válcovací stolice, žebro, vysévač a další, které mnozí dnes už neznají ani jménem,“ říká tajemník spolku Eduard Riedl.

„I když se tu už nemele mouka ani kroupy, je tu stále co k vidění a lze tu strávit příjemné chvíle při kulturních programech,“ zvou návštěvníky a příznivce členové Spolku Mlejn. Pošlete jim nyní také svůj hlas?

Celkové náklady na projekt: 126 400 Kč
Požadovaná částka: 75 000 Kč
Formát pro DMS hlasování: DMS PLR20
Co je důležité vědět:

Projekty, které postoupily do veřejného hlasování, postupně každé úterý představujeme v tištěném Moravskoslezském deníku a týdeníku Frýdecko-Místecko. Seznámit se s nimi můžete postupně také na internetových stránkách Moravskoslezského deníku nebo www.prazdrojlidem.cz. Koncem listopadu pak všechny projekty znovu připomeneme v samostatné příloze novin, jejíž součástí bude i hlasovací kupon.

Již od 1. října můžete hlasovat prostřednictvím internetu nebo dárcovských SMS, které letos mají hodnotu dvou bodů. Cena jedné DMS je 30 Kč, ve prospěch organizace bude převedeno 27 korun. Počet zaslaných DMS není omezen, do hlasování se však počítá pouze první.
DMS je možné posílat na číslo 87 777 ve tvaru DMS(mezera)PLR(číslo projektu 1 až 26).
Příklad: Chcete-li poslat svůj hlas projektu č. 10, zašlete DMS ve tvaru DMS PLR10.
Informace o internetovém hlasování najdete na www.prazdrojlidem.cz
Hlasování bude ukončeno 30. listopadu. Každý dvoustý hlasující bude odměněn drobným dárkem.
Vše o projektu Prazdroj lidem ČTĚTE ZDE!