Vánoce, Vánoce přicházejí, zpívá se v jedné z českých písní. Do některých ostravských obchodů dorazily s předstihem už teď v říjnu. Jako první začal vánoční ozdoby, dárky a další sváteční zboží nabízet obchodní řetězec Tesco. „Měsíc říjen jsme zvolili na základě průzkumu mezi zákazníky,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí sítě obchodů Tesco Eva Karasová. Podle ní začínají zákazníci vybírat vánoční dárky právě už v polovině října.

V ostravském Avion Shopping Parku také nabízejí vánoční zboží, s výzdobou obchodního centra však zatím vyčkávají. „Výzdobu zahájíme až v polovině listopadu. Chtěli bychom navázat na loňský rok a použít opět dekorace s čertovskou tematikou. Pro naše zákazníky také připravujeme překvapení, ale to zatím neprozradím,“ uvedla ředitelka obchodního centra Kateřina Ježková.

Nakupujete na Vánoce týdny dopředu, nebo všechno necháváte na poslední chvíli? HLASUJTE V ANKETĚ VPRAVO NAHOŘE!

V malých obchůdcích v centru Ostravy se vánočním šílenstvím velkých obchodních řetězců nenechají nakazit. „Výlohy začínáme zdobit až v prosinci na Mikuláše. Přijde mi to akorát. Zdobit výlohu v říjnu mi připadá hloupé,“ tvrdila Pavla Frachová, vedoucí obchodu s mladou módou na Mlýnské ulici.
Podobně to vidí i Blanka Pechová, vedoucí prodejny s punčochovým zbožím na ulici Tyršově. „Většinou začnu s výzdobou až tehdy, když mi začne chodit zboží s vánoční tematikou, to bývá koncem listopadu, začátkem prosince,“ vysvětluje.

Některým lidem toto předčasné vánoční běsnění nepřipadá až tak normální. „Je to celé postavené na hlavu. Sotva začal podzim, a už nám cpou baňky. Raději se už nerozčiluji a nevšímám si toho,“ podělil se o svůj názor Marek Černohorský z Ostravy.

Patří podle Vás říjnová invaze čertů a Mikulášů do regálů supermarketů k přirozeným jevům v dnešní konzumní společnosti, nebo ziskuchtivé obchodní řetězce ničí pravé kouzlo Vánoc? DISKUTUJTE POD ČLÁNKEM!

S čím však obchodníci radí počkat, je nákup potravin na přípravu svátečních pokrmů, například salátu či cukroví. Do Vánoc by totiž ještě nemusely vydržet.

LUCIE RUSKOVÁ, TEREZA KRUMPHOLZOVÁ