Bydlení u Bohumínské ulice už tak není žádný med. Hluk z ulice překračuje hygienické normy, cesta je totiž mimořádně využívána kamiony. Kvůli benzinové pumpě přišli lidé i o pár stromů, které hluk alespoň trochu tlumily.

„Přes den se tu vůbec nedá sledovat televize, musím ji zesílit tak, že je to slyšet až o tři patra níže. A teď se hluku nezbavíme ani v noci. Benzinka má být otevřená nonstop, což bude znamenat neustálé startování motorů a bouchání dveřmi,“ říkáPetr Dobeš, obyvatel domu v těsném sousedství plánované benzinky a jeden z iniciátorů petice proti její výstavbě. „Ještě na jaře se to snad dalo zastavit, než se povolila přeložka elektrického vedení. Ale teď už se proti tomu nedá dělat údajně vůbec nic,“ povzdechl si Dobeš.

Lidé se o povolení stavby dozvěděli pozdě


Peticiproti benzinové pumpě podepsalo o letních prázdnináchdvě stě padesát lidí a zaslalo ji ostravskému magistrátu. Upozorňovali v ní na to, že se následkem stavby zhorší životní prostředí, klesne cena bytů v okolí, zmenší se počet parkovacích míst a v případě povodní hrozí i ekologická havárie. Požadovali proto prošetření kauzy stavebním úřadem a zastavení stavby.

Se svou peticí ale neuspěli, přestože ani vedení města se stavbačerpací stanicev této lokalitě nelíbí. „Žádosti lidí nebylo možné vyhovět. Stavba byla stavebním úřadem Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava řádně povolena v roce 2007, proti stavebnímu povolení nebylo podáno odvolání, zákonné lhůty, ve kterých bylo možno toto rozhodnutí přezkoumat, uplynuly,“ shrnula důvody mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Podle Dobeše se ale lidé tehdy neodvolali proto, že se o vydání stavebního povolení nedozvěděli. „Podnikatel dlouho dostával záporná stanoviska a lidé žili v tom, že se tam stavět nebude. Dozvěděli jsme se o tom, až když se opravdu začalo stavět,“ řekl Dobeš.

Jiné pozemky investor odmítl


Pozemek byl společnosti Avikran prodán před jedenácti lety za bývalého vedení slezskoostravské radnice. To současné se stavbou nesouhlasí stejně jako lidé z okolí. Stavbě benzinky čelili deset let. „Udělali jsme všechno, co bylo v našich silách. Chtěli jsme výstavbě pumpy v této lokalitě zabránit, věc byla i u soudu,“ sdělila místostarostka Slezské Ostravy Hana Heráková.

Stavebník si ale postupně vyběhal všechna ze zákona potřebná povolení, včetně toho od Povodí Odry, a splnil všechny předpoklady pro vydání stavebního rozhodnutí. „Ještě letos jsme o situaci jednali s krajským úřadem, rozhodnutí soudu bylo ale nezvratné,“ konstatovala Heráková. Radnice podnikateli nabízela i jiné pozemky, ten však s výměnou nesouhlasil. Vyjádření zástupců společnosti Avikran Deník nemá, nepodařilo se jiopakovaně kontaktovat.