„Když mi pan doktor Lukáč řekl o nové léčbě, neváhala jsem. Přispěly mi na ni moje dospělé děti. Říkaly, že se nemohly dívat na to, jak se trápím, nemůžu pořádně chodit a kvůli bolesti se nevyspím,“ vysvětlila jedna z prvních pacientek Dana Ž. z Bohumína. Má artrózu, tedy degenerativní onemocnění obou kolen.

Stejně jako tato třiapadesátiletá žena i šestadvacetiletý Jiří Matýsek z Frýdlantu nad Ostravicí, který už pět let žije v Irsku, věří, že se po aplikaci šesti injekcí se sérem vyrobeným z vlastní krve zbaví bolesti a zpomalí či úplně zastaví další degeneraci zraněného kotníku. „Irové jezdí za touhle metodou do Londýna a mluví o ní jako o miracle – zázraku. I já věřím na zázrak,“ tvrdí mladý muž. O nové metodě, která se rychle uchytila v západní Evropě, ví možná mnohem více, než mnozí naši lékaři. Počítal i s náklady. „Je to naděje. Jsem ještě mladý na výměnu kloubu za umělý, nemusím podstupovat vážný zákrok, jít na operaci. Věděl jsem, že za šest injekcí zaplatím 1200 eur, cena je totiž v celé Evropě stejná. Kdybych se ale jel léčit do Anglie, musel bych si tam draze platit pobyt. Pro mě je mnohem výhodnější být u rodičů ve Frýdlantu a na injekce dojíždět do Ostravy,“ vysvětlil Matýsek.

V čem „zázračná“ léčba spočívá a kdo ji může provádět? Velmi zjednodušeně řečeno, jde o jakési očkování kloubů sérem získaným z krve pacienta. Jako jediný ji ve své soukromé ambulanci v Česku nabízí traumatolog ostravské fakultní nemocnice Ladislav Lukáč. Sérií šesti injekcí aplikovaných vždy s odstupem týdne vyléčí zánět kloubu, artritidu, která je příčinou urputných bolestí, a zastaví další degeneraci kloubů. Metoda se nazývá Orthokine.

„Zbavit klouby dokáže sérum vyrobené z krve pacienta, které obsahuje až 140krát více protizánětlivých látek než máme běžně v krvi. Nejdražší na celé metodě je právě kultivace séra ve speciálních zkumavkách pro odběry krve. Ty jsou naplněny průsvitnými kuličkami vyvinutými německým ústavem molekulární ortopedie. Jejich složení je tajné. Ale obsahují látky, které simulují zánět v kloubu, a krev při styku s nimi začne produkovat protilátky. Ty kultivujeme osm až devět hodin. Pak vložíme zkumavku do centrifugy, kde se oddělí krev a sérum obsahující protizánětlivé a regenerační látky. Sérum pak vpichujeme do kloubní štěrbiny,“ popsal Lukáč.Dodal, že podobné injekce s vlastní krví pacientů aplikují do nemocných kloubů i ortopedové v některých dalších nemocnicích v zemi, tento zákrok hradí zdravotní pojišťovny. „Nejde však o sérum se stejnými účinky, protože tamní lékaři nepoužívají speciální zkumavky, které znásobují množství protizánětlivých látek. Tato jejich metoda může urychlit hojení například po úrazech či po operacích, ale nevyléčí zánět,“ upřesnil Lukáč.