Komise, která budoucího šéfa NDM vybírala, došla k závěru, že je nejvhodnějším kandidátem pro tuto funkci. Rozhodnutí komise musí schválit ještě Rada města Ostravy.

V sedmičlenné komisi, která nového ředitele vybírala, byli za statutární město Ostravu náměstci primátora Lubomír Pospíšil, Zdeněk Trejbal a Dalibor Madej, předsedou komise byl primátor Petr Kajnar.

Jejími členy byli dále Ivan Rajmont, režisér činohry Národního divadla v Praze, předseda asociace profesionálních divadel ČR Jan Burian a producent a vedoucí projektu Ostrava – kandidát na titul Evropské hlavní město kultury 2015 Čestmír Kopecký.

„O pozici ředitele se ucházeli nejen umělci, ale také lidé z ekonomické branže,“ řekl už před časem náměstek ostravského primátora Lubomír Pospíšil. Kdo je Jiří Nekvasil (na snímku)?

Narodil se v roce 1962 v Ostravě, kde dlouhá léta působil jeho otec Miloslav Nekvasil jako operní režisér ve zdejší opeře.

V roce 1989 absolvoval Jiří Nekvasil studium operní režie u Ladislava Štrose na hudební fakultě AMU, paralelně se věnoval formou mimořádného studia i dramaturgii na divadelní fakultě AMU. V roce 1988 založil spolu se scénografem Danielem Dvořákem experimentální operní scénu – Operu Furore. O dva roky později byli oba dva jako intendanti pověřeni řízením Komorní opery Praha, která se záhy přeměnila na Operu Mozart. V roce 1997 vyhrál tým Dvořák–Nekvasil konkurz na vedení Státní opery Praha, kde Jiří Nekvasil působí od července 1998 jako umělecký šéf, dramaturg a režisér.

Roku 2002 byl jmenován šéfem opery Národního divadla v Praze, kde ale za čtyři roky v této funkci skončil.

Za svou dosavadní uměleckou dráhu realizoval přes čtyři desítky operních a činoherních inscenací. Vedle práce v divadle spolupracuje jako režisér již řadu let s Českou televizí, především na tvorbě hudebních pořadů.

Jako autora televizních filmů ho zajímají především díla a osobnosti hudby 20. století a hledání nových forem hudebně dramatických děl.