Co nejjednodušeji a za dobrou cenu zajistit elektronickou komunikaci občana s úřadem. To je úkol pro městskou firmu Ovanet, která před rokem převzala od ostravského magistrátu starost o správu a rozvoj informačních technologií.

„Tím, že magistrát loni zrušil vlastní oddělení informačních technologií a správu této oblasti převzala městská firma Ovanet, město ušetřilo asi pětašedesát milionů korun. Loni padlo na IT sto milionů korun, letos Ovanet od města na totéž potřeboval pětatřicet. Je to asi o tom, že pekař má péct housky a specialisté na IT se starat o informační technologie,“ podotkl náměstek ostravského primátora Dalibor Madej (ODS).

Obvody se mají nechat inspirovat


Míní, že v minulosti byly náklady na IT mnohem vyšší proto, že někdejší magistrátní úředníci měli v této oblasti poměrně velkou moc, oboru prý nikdo příliš nerozuměl. „Myslím, že vznikala spousta věcí, které jsme nepotřebovali,“ přiznal Madej s tím, že když město loni rozpustilo oddělení informačních technologií, nabídlo jeho osmatřiceti pracovníkům práci v Ovanetu. Dnes už v této firmě pracuje pouze sedm z nich, ti se osvědčili. „S těmito lidmi jsme velmi spokojeni, jejich práce si vážíme. S ostatními jsme si nerozuměli, proto jsme se rozloučili,“ potvrdil ředitel Ovanetu Stanislav Richtar.

Náměstek Madej dodal, že by město bylo rádo, kdyby v budoucnu na obdobném principu také fungovaly alespoň největší městské obvody. „Hlavně radnice velkých obvodů mají svoje IT oddělení a chceme je tak trochu přirozenou cestou přinutit k tomu, aby přišly na to, že se v této oblasti dá ušetřit hodně peněz,“ řekl Madej.

Zatím se k tomu však představitelé velkých městských obvodů příliš nemají. „O žádné formě outsourcingu neuvažujeme, a tím pádem ani o Ovanetu, přestože na mnoha věcech a projektech spolupracujeme,“ uvedl místostarosta Ostravy-Jihu Radim Miklas (ODS). Dodal, že náklady obvodu na informační technologie se dají rozdělit na správu hardwaru a softwaru. „Počet stanic je 225, v oddělení informačních systémů pracuje šest zaměstnanců, z toho dva se starají o koncové stanice, ostatní se zabývají dalšími provozovanými aplikacemi pro podporu správních činností,“ podotkl Miklas.

Poruba již Ovanet využívá


Ve Slezské Ostravě zajišťují správu IT dva zaměstnanci místní radnice. „O tom, že bychom celou službu IT nakupovali od společnosti Ovanet, neuvažujeme,“ řekla mluvčí slezskoostravské radnice Marie Stypková. Zato městský obvod Porubav oblasti IT využívá v maximální možné míře služeb právě Ovanetu.

„Proto na porubské radnici působí pouze pět zaměstnanců v oblasti IT, kteří zajišťují technické i programové vybavení, zprovozňují nové programy a aplikace určené pro výkon státní správy a samosprávy, například CzechPOINT, datové schránky a další. Práce těchto zaměstnanců je nezbytná pro zajištění plynulého chodu úřadu. Usnadňují uživatelům práci s výpočetní technikou a výsledkem jejich činnosti je především trvalé zkvalitňování služeb pro občany,“ konstatovala mluvčí porubské radnice Jana Končítková s tím, že náklady na IT se v Porubě každoročně mění. „Je to proto, že se průběžně podle aktuálních požadavků jednotlivých odborů a oddělení úřadu dovybavuje a obnovuje technika,“ vysvětlila Končítková.