Poruba zavedla veřejnou službu na začátku letošního září. Pracovní čety doposud udržovaly pořádek v ulicích obvodu. „Nyní vznikla potřeba odstranit spadané listí ze zahrad mateřských škol, proto jsme vytvořili plán na úklid těchto prostor pracovníky veřejné služby. Pracovní čety budou postupovat podle připraveného harmonogramu a postupně uklidí všech devatenáct zahrad porubských mateřských škol,“ uvedl starosta městského obvodu Poruba Lumír Palyza.

Jak podotkl, obvodu se podařilo zajistit ve spolupráci se soukromou firmou kontejnery, do nichž budou pracovní čety shrabané listí ukládat. Podzimní úklid venkovních ploch mateřských škol potrvá maximálně měsíc. „Jelikož je údržba škol a školek celoroční záležitostí, zvažujeme, že vyčleníme několik pracovníků veřejné služby, kteří budou mít péči o tyto prostory na starosti trvale,“ dodal Palyza.

Lidé úsilí pořádkových čet oceňují


Podle něj se institut veřejné služby obvodu zatím osvědčil. „Udržovat pořádek v ulicích sedmdesátitisí­cového obvodu je nesmírně náročný úkol. Pracovní čety operativně přesouváme do míst, která úklid aktuálně potřebují, a podle reakcí obyvatel našeho obvodu jsou výsledky této práce skutečně vidět,“ zhodnotil Palyza.

Obvodposkytuje týdně možnost odpracovat třicet hodin deseti lidem, měsíčně se tedy v Porubě do veřejné služby zapojují přibližně čtyři desítky dlouhodobě nezaměstnaných. V budoucnu by se jejich počet mohl razantně zvýšit. Mluvčí porubské radnice Jana Končítková uvedla, že obvod přijímá na veřejnou službu i zájemce z dalších ostravských obvodů.

„Nejen požadavek na úklid zahrad ze strany mateřských škol ukázal, že veřejná služba má v Porubě svůj význam. S využitím pracovních čet počítáme i v zimním období a zároveň zvažujeme možnost navýšit stávající kapacitu, a to až o třicet pracovníků týdně,“ dodal Palyza. Měsíčně by se v rámci činnosti veřejné služby mohlo vystřídat v městském obvodu až 160 pracovníků. „Pokud se nám ve spolupráci s úřadem práce podaří zajistit alespoň dva kontrolní pracovníky, kteří by na činnost pracovních čet dohlíželi, pak by k rozšíření počtu pracovníků veřejné služby mohlo dojít ještě v letošním roce,“ plánuje porubský starosta.